Az ORFK bevetési egysége vette őrizetbe tegnap hajnalban Budapesten Ferencsik Attilát és Csüllög Zsigmondot, társukat, Sz. Zoltánt pedig Száron fogták el. A kilencvenes évek robbantásos merényleteivel összefüggésbe hozott Energol Rt. és Conti Car Kft. volt vezetői ellen bűnszövetségben elkövetett fegyvercsempészet a gyanú. A rendőrök szerint július végén és augusztus 4-én Szerbiából hozattak illegálisan fegyvereket az országba. Az ügy előzménye a szintén Conti Car-os Radnai László és társa elleni nyomozás, amelyben már kilenc gyanúsított szerepel.
Bűnügyi hírszerzési adatok alapján az ORFK kommandósai, valamint a Bács-Kiskun megyei rendőrök augusztus 4-én, a déli órákban csaptak le Kecskeméten a banda „szállítóira”. Őrizetbe vették K. Árpádot, Á. Zsoltot és Z. Imrét, akiknek a kocsijában négy pisztolyt, két géppisztolyt és csaknem száz lőszert találtak. Később került rendőrkézre három magyar és két szerb, valamint egy horvát állampolgárságú férfi, akik a fegyverszállítmány beszerzését és értékesítését végezték. Az ügyben tartott korábbi rendőrségi tájékoztatón elhangzott: szervezetten működő fegyvercsempész bandát számoltak fel, amelytől ugyan csak egy szállítmányt tudtak lefoglalni, de a tevékenység jellegéből, illetve egyes adatokból arra következtetnek, hogy nem ez volt az első fuvarjuk.
*
Új bíró az Energol-ügyben. Várhatóan tavasszal újratárgyalják a kilencvenes évek egyik legnagyobb olajszőkítési ügyét, a hatmilliárd forint kárértékű Energol-pert. Lapunk információi szerint az ügyben eljáró bírót másodfokú tanácsba osztották, így vissza kellett adnia az ügyet. Úgy tudjuk, az új bíró márciusra tűzi ki az első tárgyalási napot. Az 1996-ban indult nyomozás után a Pesti Központi Kerületi Bíróság 2003 nyara óta tárgyalta a pert. Értesülésünk szerint a vádirat hibái és a vádlottak időhúzása miatt kétséges volt a befejezés. Az eljárás újabb hosszítása azt vetíti előre, hogy az érintettek egyhe büntetéssel ússzák majd meg a felelősségre vonást – állítják szakértők. Az 1997 óta keresett korábbi gyanúsított, Portik Tamás, az Energol Rt. egykori igazgatója például a vádiratban már nem szerepelt, mert ügye elévült.
Dömötör Csaba: Politikai kutyakomédiára kezdenek hasonlítani a brüsszeli biztosi meghallgatások