Fegyvercsempészet a gyanú

Őrizetbe vette a Nemzeti Nyomozó Iroda tegnap Ferencsik Attilát és Csüllög Zsigmondot, a kilencvenes évek robbantásos merényleteivel összefüggésbe hozott Energol Rt. és a Conti Car Kft. egykori vezetőit, valamint egy társukat. Bűnszövetségben elkövetett fegyvercsempészet miatt hallgatják ki őket.

2005. 02. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ORFK bevetési egysége vette őrizetbe tegnap hajnalban Budapesten Ferencsik Attilát és Csüllög Zsigmondot, társukat, Sz. Zoltánt pedig Száron fogták el. A kilencvenes évek robbantásos merényleteivel összefüggésbe hozott Energol Rt. és Conti Car Kft. volt vezetői ellen bűnszövetségben elkövetett fegyvercsempészet a gyanú. A rendőrök szerint július végén és augusztus 4-én Szerbiából hozattak illegálisan fegyvereket az országba. Az ügy előzménye a szintén Conti Car-os Radnai László és társa elleni nyomozás, amelyben már kilenc gyanúsított szerepel.
Bűnügyi hírszerzési adatok alapján az ORFK kommandósai, valamint a Bács-Kiskun megyei rendőrök augusztus 4-én, a déli órákban csaptak le Kecskeméten a banda „szállítóira”. Őrizetbe vették K. Árpádot, Á. Zsoltot és Z. Imrét, akiknek a kocsijában négy pisztolyt, két géppisztolyt és csaknem száz lőszert találtak. Később került rendőrkézre három magyar és két szerb, valamint egy horvát állampolgárságú férfi, akik a fegyverszállítmány beszerzését és értékesítését végezték. Az ügyben tartott korábbi rendőrségi tájékoztatón elhangzott: szervezetten működő fegyvercsempész bandát számoltak fel, amelytől ugyan csak egy szállítmányt tudtak lefoglalni, de a tevékenység jellegéből, illetve egyes adatokból arra következtetnek, hogy nem ez volt az első fuvarjuk.
*
Új bíró az Energol-ügyben. Várhatóan tavasszal újratárgyalják a kilencvenes évek egyik legnagyobb olajszőkítési ügyét, a hatmilliárd forint kárértékű Energol-pert. Lapunk információi szerint az ügyben eljáró bírót másodfokú tanácsba osztották, így vissza kellett adnia az ügyet. Úgy tudjuk, az új bíró márciusra tűzi ki az első tárgyalási napot. Az 1996-ban indult nyomozás után a Pesti Központi Kerületi Bíróság 2003 nyara óta tárgyalta a pert. Értesülésünk szerint a vádirat hibái és a vádlottak időhúzása miatt kétséges volt a befejezés. Az eljárás újabb hosszítása azt vetíti előre, hogy az érintettek egyhe büntetéssel ússzák majd meg a felelősségre vonást – állítják szakértők. Az 1997 óta keresett korábbi gyanúsított, Portik Tamás, az Energol Rt. egykori igazgatója például a vádiratban már nem szerepelt, mert ügye elévült.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.