Kódolt üzenet

2005. 02. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kódolt üzenet érkezett Brüsszelből: az Európai Bizottság szerint a magyar kormány által belőtt idei évi költségvetési hiány csak akkor lesz tartható, ha újabb kiigazításokat (értsd: megszorításokat-visszafogásokat) helyez kilátásba hazánk. Persze az unió legfőbb döntéshozó testülete konkrét adattal is kirukkolt: további, a magyarországi GDP fél százalékpontját kitevő intézkedések lennének szükségesek a központi költségvetésben. Ha ezek elmaradnak, úgy aligha leszünk tagjai 2010-ben az euróövezetnek – így Brüsszel.
Úgy tűnik, a látszólag egyszerű EU-s ajánlás, pontosabban: feddés, itthon Budapesten Jerikó falaiba („Süket füleket döngetek én” – copyright by korai Beatrice) ütközött. Vagy pedig az érintettek nem tudják-akarják megfejteni. Pénzügyminiszterünk nem is érti, hogy mit akadékoskodik itt az EU, hiszen az idei évi költségvetés a kormány tervei szerint alakul. Hogy mondjunk példákat is: úgy csökken a hiány, hogy a PM ezek után nem számolja a nyugdíjreformból eredő többletkiadásokat, de itt van még a PPP-program is, továbbá az – egyelőre csak szlogenek szintjén ismertté vált – adócsökkentés révén hirtelen megugrik majd a befektetési kedv, ami természetesen bevételt is jelent.
A bökkenő viszont az, hogy a 2005-ös költségvetés adatai és a Gyurcsány-kormány tervei láttán az EU eddigi, minimális optimizmusa is elolvadt. Ám a részletek előtt, tekintsünk vissza kicsit! Magyarország ellen tavaly indított eljárást a magas deficit miatt az unió, mivel hazánk a saját programjában vállalt feltételeket sem teljesítette. Ezek után a kormány tavaly decemberben a 2004–2008-as időszakra vonatkozó, új középtávú felzárkózási programot nyújtott be Brüsszelnek. Bár az ebben vázolt konszolidációs pályát az Európai Bizottság kielégítőnek találta, de arra, hogy az államháztartási hiány 2008-ra a GDP három százaléka alá csökkenjen, az EU változatlanul nem lát garanciát. (Mi, állampolgárok sem.) Márpedig ha nem csökken az említett szintre a deficit, búcsút mondhatunk az eurónak. Ráadásul a közös nyugati pénz meghonosításának – amely gazdasági értelemben talán az egyetlen kézzelfogható előnye hazánk uniós csatlakozásának – lassan egyetlen feltételét sem tudjuk teljesíteni. Hiszen az államadósság szintje egy, a kormányfő által erőltetett forintleértékelés miatt a kritikus, vagyis a GDP 60 százaléka fölé emelkedhet – akár még az idén is. Arról nem is beszélve, hogy az összes többi kritériumot megközelíteni sem tudjuk.
Szóval Brüsszel úgy véli, hogy a kormány az idei évi tervezés kapcsán nem a realitást, hanem álmait foglalta törvénybe. Így a kormány a gazdasági növekedés mértékénél a felső határt vette figyelembe, noha fennáll a veszélye annak, hogy a folyamatok kedvezőtlenebbül alakulnak. Lankad ugyanis a beruházási kedv a hazai vállalatok körében, a multinacionális cégek pedig Szlovákiát, Romániát, Ukrajnát és Szerbiát választják letelepedésük színhelyéül. S a rizikófaktorok közé tartozik még az áfakulcsok csökkentése, továbbá veszély rejlik a PPP-beruházásokban (autópálya-építés magántőkéből) is, amelyeket – ha elmaradnak a tervezett befektetők – szintén a büdzséből kell majd fedezni.
Hogy ne áruljunk zsákbamacskát; a kódolt brüsszeli üzenet megfejtése pestiesen, vagyis a pénzügyminiszter szerint így hangzik: „az Európai Bizottság – a kiadott sajtóközleménnyel ellentétben – nem ajánlotta, hogy az államháztartási hiányt további 0,5 százalékponttal csökkentse Magyarország.”
Mindenki belátása szerint döntse el, kinek áll érdekében a „kódolás”: Brüsszelnek vagy Budapestnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.