Újra kell tárgyalni a Simon-ügyet

A Fővárosi Ítélőtábla tegnap hatályon kívül helyezte a Simon Tibor halála ügyében hozott elsőfokú ítéletet, a négy vádlott közül hárman szabadon távozhattak a bíróságról. A jelen lévő újságírókat és fotósokat nézők fenyegették meg a Legfelsőbb Bíróság épületében, az utcán pedig hógolyókkal dobálták meg őket. A kormányőrség, a teremőrök és a kiérkező két járőr nem avatkozott be az inzultusba.

2005. 02. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fővárosi Ítélőtábla tegnap kihirdette ítéletét, amelyet a volt ferencvárosi labdarúgó, Simon Tibor halála ügyében hozott: megalapozatlanság miatt hatályon kívül helyezte a Fővárosi Bíróság elsőfokú döntését, és új eljárás lefolytatására utasított. Ezzel együtt három vádlottat kiengedtek az előzetes fogva tartásból, és lakhelyelhagyási tilalmat rendeltek el. Az elsőrendű vádlott, Galambos János esetében az ítélőtábla fenntartotta a letartóztatást.
A döntés hallatán az egyik vádlott édesanyja sírógörcsöt kapott, őt az egyik hozzátartozója ölben vitte ki a tárgyalóból. A fotósok ezt látva lencsevégre kapták a nőt, emiatt többen nemtetszésüknek adtak hangot a zsúfolásig megtelt teremben. A nézeteltérés az utcán folytatódott: tízfős társaság várt a riporterekre, akiknek egyikét – egy nőt – a rendőrök szeme láttára dobáltak hógolyóval.
Az ítélet indokolása szerint a táblabíróság az elsőfokú döntést hiányos ténymegállapításai, iratellenessége, megalapozatlan következtetései és az indokolási kötelezettségeinek elmulasztása miatt helyezte hatályon kívül. A történeti tényállás szűkre szabott, hiányos, pontatlan, az előzmények nincsenek részletesen kifejtve, pedig ez az alapja a későbbi eseményeknek – állapította meg a Fővárosi Ítélőtábla tanácselnöke. Az adatok szerint Simon és barátai ittasan szórakoztak a Café Allure-ben. A volt labdarúgó az asztalon táncolt, locsolta a pezsgőt; ez ellenérzést váltott ki a vendégekből és az alkalmazottakból, akik a biztonsági őrök segítségét kérték. Ezért a bántalmazás előtti nézeteltérés Simonék magatartása miatt alakult ki – szögezte le a tanácselnök.
A Fővárosi Bíróság nem értékelte a műszaki szakértő véleményét, amely a biztonsági kamera felvételeit elemezte. Ezeken látható, hogy melyik vádlott mikor, milyen irányban ment az utcán Simon után. Ebből következtetni lehet a bántalmazásban való eltérő szerepekre. Vitatható az is – vélte a tanácselnök –, hogy összeadódtak volna az egykori szakvezetőt ért bántalmazások. Arra sincs adat, hogy az áldozatukat a vádlottak összevissza verték volna. Az ítélőtábla rámutatott: a sértettet ért legsúlyosabb erőbehatás akkor következett be, amikor az utcán, álló helyzetből a földre zuhant. Az elsőrendű vádlottól származik az a rúgás, amely után már nem kelt fel, nem mozdult a volt labdarúgó.
Ismeretes, Simon Tibort 2002. április 21-én hajnalban a fővárosi Café Allure szórakozóhely előtt bántalmazták, a mentő kórházba szállította, de két nap múlva belehalt sérüléseibe. Az ügyészség halált okozó testi sértés miatt emelt vádat, de a Fővárosi Bíróság tavaly júniusban kihirdetett elsőfokú ítéletében társtettesként elkövetett emberölés miatt Galambos Jánost 12, a Café Allure három biztonsági őre közül Országh Rolandot és Hegyesi Jánost 10-10, Hajnal Attilát pedig 8 éves börtönbüntetéssel sújtotta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.