Felmondta a nyíregyházi EKO Kft. hitelét a múlt héten a Raiffeisen Bank központja annak ellenére, hogy a helyi fiók és a cég vezetése között előrehaladott tárgyalások folytak a tavaly hatszázmilliós veszteséget produkáló EKO fizetési kötelezettségeinek átütemezéséről. Ezzel párhuzamosan az EKO tőkeinjekcióhoz is jutott volna, mert a nyíregyházi önkormányzat ajánlatot tett arra, hogy a cég ingatlanjait felvásárolja, és opciós szerződéssel üzemeltetésbe adja az eszközöket. E magánosítási konstrukció várományosa információink szerint a Ganex Kft. lett volna, ami mögött szabolcsi üzleti körök tájékoztatása szerint Veress János, Gyurcsány Ferenc kabinetfőnöke áll. Az ügylet azonban egyelőre nem jöhet létre, mert a nyíregyházi önkormányzat úgy döntött, egyelőre nincs nyolcszázmillió forintja arra, hogy a gazdasági miniszter által felügyelt Regionális Fejlesztési Holding tulajdonában lévő EKO-t megmentse.
Elemzők szerint az ellentmondásos történések mögött az áll, hogy a Veress János nevével fémjelzett csoporton kívül más befektetők is szívesen megszereznék a nyíregyházi céget. A legmarkánsabb érdeklődőként az egykori Limpex Rt. körét emlegetik, amelynek az lenne a szándéka, hogy a nyíregyházi, kecskeméti és nagyatádi gyárakból jó piaci pozíciókkal rendelkező holdingot hozzon létre. E konstrukciónak is van egy szépséghibája: a felszámolási eljárásban leértékelődött céget meglehetősen előnyös kondíciójú MFB-hitelből vásárolnák meg. Az olcsón megszerezhető vagyon híre más befektetőket is vonz, s még termelők is kerülhetnek kedvező helyzetbe. Információink szerint a beszállítókat integráló tészek konzorciuma is ajánlatot tett az EKO-ra.
Újabb esély. Felszámolás közben továbbra is üzemel a nagyatádi konzervgyár. Igaz, termelés helyett csak állagmegóvás folyik az ország egyik legjelentősebb élelmiszer-ipari üzemében. A cég mára 2,5 milliárdos adósságot halmozott föl, így elkerülhetetlenné vált az állami beavatkozás. A tegnapi munkásgyűlésen arra kapott ígéretet a gyár 123 dolgozója, hogy egyelőre nem zárják be az üzemet. Három hét múlva eldől, hogy talpon marad-e Somogy és a Dél-Dunántúl egyik legjelentősebb élelmiszerüzeme, bár vannak, akik reménytelennek látják a gyár sorsát. Három műszak helyett már csak egyben működik a korábban több mint ezer embernek munkát adó zöldség- és gyümölcsfeldolgozó. A konzervgyártás már több mint egy éve áll, s mert az üzem elveszítette piacait, a raktáron lévő készlet sorsa is kétséges – tudtuk meg a gyár szakszervezeti bizottságának titkárától. Csányi Béla reméli: a többségi német tulajdonban lévő, szigetvári Schenk és Társa Kft. talán segít megmenteni a gyárat. Ormai István, Nagyatád polgármestere pedig lapunknak úgy fogalmazott: az ÁPV Rt. és hitelező Magyar Fejlesztési Bank is abban érdekelt, hogy ne zárjon be az üzem. Nagyatádon ez idő szerint kilencszázalékos a munkanélküliségi ráta, a város környékén 15 százalékos. Senkinek sem érdeke, hogy ennél többen legyenek állástalanok. – A felszámoló az úr, így ha a tárgyalások eredményesek lesznek, és egyetért azzal, hogy az üzem tovább működjön, akkor a szigetvári cég segítségére lehet a gyárnak. Egyébként nincs törvény szabta akadálya annak, hogy a felszámoló hozzájáruljon a működtetéshez, amellyel kapcsolatban a Schenk és Társa Kft. kifejezte készségét – mondta lapunknak Suchman Tamás. A MeH politikai államtitkára leszögezte: mindaddig folytatja a közvetítést a nagyatádi konzervgyárért, amíg nem rendeződik a nagy múltú gyár sorsa. Lapunk úgy tudja: három hét múlva újra összehívják a gyár dolgozóit, hogy közöljék velük az újabb fejleményeket. (G. J. A.)