Példaként a békéscsabai, budapesti és kecskeméti diszkókban tartott razziákat említették, amikor több tucat fiatal ellen kezdeményeztek eljárást, de a terjesztőket nem sikerült tetten érni. A rendőrség vizsgálatot indított a három önfeljelentő ellen.
*
Juhász Péter, a Kendermag Egyesület szóvivője lapunknak elmondta: ma minden harmadik fiatal törvényszegőnek minősül, hiszen kipróbált valamilyen kábítószert. A fölösleges rendőrségi és bírósági eljárások évente csaknem ötezer család életét teszik tönkre, miközben a kemény drogok és a terjesztők üldözésére tizedannyi forrást tud fordítani a rendőrség – hangoztatta a szóvivő. A könnyű drogok, közöttük a marihuána legalizálásáért fellépő szervezet szerint hazánkban a drogfogyasztás szabályozásában nem szakmai, hanem politikai megoldások érvényesülnek. Példa erre, hogy a kábítószerügyekkel jelenleg csupán egy minisztériumi főosztály foglalkozik. Juhász szerint felhívásukra már tucatnyian jelentkeztek, akik a bűnüldözők előtt is vállalják: könynyű drogot fogyasztottak.
A rendőrség Gyorskocsi utcai épületéből kilépve Bohus Péter, az egyesület tagja elmondta: hasonló esetben házkutatást tartanak a gyanúsítottak lakásán, de esetükben ettől eltekintettek. Hozzátette: alkalmi fogyasztókként nem kívánnak élni az elterelés lehetőségével. Ismeretes: ez olyan utógondozási forma, amit a rajtakapott kábítószer-fogyasztó választhat. Ilyenkor legalább féléves kezelésen vagy megelőző-felvilágosító szolgáltatáson kell részt venniük. A fiatalembereket elkísérte Pelle Andrea, a Társaság a Szabadságjogokért szervezet ügyvédje is, aki jogi segítséget ígért nekik.
Egy magyar állampolgárnak szíve joga, hogy saját magára tegyen vallomást – nyilatkozta lapunknak Kozák László, a BRFK kommunikációs osztályának vezetője. Elmondta: a fiatalemberek által elmondottakból jegyzőkönyv készült, majd vizeletmintát vettek tőlük. A jegyzőkönyv és a szakértői vélemény alapján dől majd el, hogy indul-e nyomozás ügyükben. Ha igen, azt a lakhelyük szerinti kerületi kapitányság folytatja majd le.
*****
Sok a kamasz beteg. Vajda Péter, a Nyírő Gyula-kórház addiktológusa szerint folyamatosan, egyre többen fordulnak hozzájuk marihuánafogyasztók, és már nem számít ritkaságnak a 14–17 éves beteg sem. Hozzáfűzte: a marihuána alattomosan, szinte észrevétlenül keríti hatalmába az embert. Megvonásakor kevés a testi tünet, annál erősebb azonban a pszichikai függőség. A szakember szerint a drogokat nagyon sokan kipróbálják, de aztán ez az időszak elmúlik az életükben. Vannak viszont, akiknek sohasem sikerül megszabadulniuk a szertől, és olyanok is, akik csak bizonyos ideig bírják ki kábítószer nélkül. Az addiktológiában igen magas a visszaesők aránya – tette hozzá a szakember.
Gál Kinga: Az EP Patrióták frakciója szavazatával nem támogatja az új, Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságot