Drogos kendermagosok

Polgári engedelmességi mozgalmat hirdettek a Kendermag Egyesület tagjai, mert úgy vélik, terjesztők helyett az alkalmi kábítószer-élvezőkre csap le a törvény. Ennek jegyében tegnap hárman közülük feladták magukat a Budapesti Rendőr-főkapitányságon. Közölték, hogy az elmúlt időszakban drogot fogyasztottak, csapjon tehát le rájuk a törvény szigora. Reményeik szerint sokan követik majd példájukat, és sikerül felhívniuk a figyelmet arra, hogy a rendőrség tizenötször annyi pénzt költ a drogfogyasztók lefülelésére, mint a megelőzésre és ártalomcsökkentésre együttesen.

2005. 03. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Példaként a békéscsabai, budapesti és kecskeméti diszkókban tartott razziákat említették, amikor több tucat fiatal ellen kezdeményeztek eljárást, de a terjesztőket nem sikerült tetten érni. A rendőrség vizsgálatot indított a három önfeljelentő ellen.
*
Juhász Péter, a Kendermag Egyesület szóvivője lapunknak elmondta: ma minden harmadik fiatal törvényszegőnek minősül, hiszen kipróbált valamilyen kábítószert. A fölösleges rendőrségi és bírósági eljárások évente csaknem ötezer család életét teszik tönkre, miközben a kemény drogok és a terjesztők üldözésére tizedannyi forrást tud fordítani a rendőrség – hangoztatta a szóvivő. A könnyű drogok, közöttük a marihuána legalizálásáért fellépő szervezet szerint hazánkban a drogfogyasztás szabályozásában nem szakmai, hanem politikai megoldások érvényesülnek. Példa erre, hogy a kábítószerügyekkel jelenleg csupán egy minisztériumi főosztály foglalkozik. Juhász szerint felhívásukra már tucatnyian jelentkeztek, akik a bűnüldözők előtt is vállalják: könynyű drogot fogyasztottak.
A rendőrség Gyorskocsi utcai épületéből kilépve Bohus Péter, az egyesület tagja elmondta: hasonló esetben házkutatást tartanak a gyanúsítottak lakásán, de esetükben ettől eltekintettek. Hozzátette: alkalmi fogyasztókként nem kívánnak élni az elterelés lehetőségével. Ismeretes: ez olyan utógondozási forma, amit a rajtakapott kábítószer-fogyasztó választhat. Ilyenkor legalább féléves kezelésen vagy megelőző-felvilágosító szolgáltatáson kell részt venniük. A fiatalembereket elkísérte Pelle Andrea, a Társaság a Szabadságjogokért szervezet ügyvédje is, aki jogi segítséget ígért nekik.
Egy magyar állampolgárnak szíve joga, hogy saját magára tegyen vallomást – nyilatkozta lapunknak Kozák László, a BRFK kommunikációs osztályának vezetője. Elmondta: a fiatalemberek által elmondottakból jegyzőkönyv készült, majd vizeletmintát vettek tőlük. A jegyzőkönyv és a szakértői vélemény alapján dől majd el, hogy indul-e nyomozás ügyükben. Ha igen, azt a lakhelyük szerinti kerületi kapitányság folytatja majd le.

*****
Sok a kamasz beteg. Vajda Péter, a Nyírő Gyula-kórház addiktológusa szerint folyamatosan, egyre többen fordulnak hozzájuk marihuánafogyasztók, és már nem számít ritkaságnak a 14–17 éves beteg sem. Hozzáfűzte: a marihuána alattomosan, szinte észrevétlenül keríti hatalmába az embert. Megvonásakor kevés a testi tünet, annál erősebb azonban a pszichikai függőség. A szakember szerint a drogokat nagyon sokan kipróbálják, de aztán ez az időszak elmúlik az életükben. Vannak viszont, akiknek sohasem sikerül megszabadulniuk a szertől, és olyanok is, akik csak bizonyos ideig bírják ki kábítószer nélkül. Az addiktológiában igen magas a visszaesők aránya – tette hozzá a szakember.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.