Jön a gyapjaslepke-invázió

Idén várhatóan a tavalyinál jóval nagyobb országrészt lepnek el a gyapjaslepkék, a legveszélyeztetettebb Veszprém, Baranya, Somogy, Heves, Borsod, Békés és Szabolcs-Szatmár megye – közölte lapunkkal Csóka György, az Erdészeti Tudományos Intézet erdővédelmi osztályának vezetője.

2005. 03. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elmondta: nem szükséges minden erdőben permetezni, de a fiatal fákat vagy a kedvezőtlen területeken lévőket muszáj védeni, miképpen az üdülőövezeteket, parkerdőket, turistákat fogadó vidékeket is. Kiskertekben, kisebb parkokban érdemes a petecsomókat eltávolítani, de az erdőkben ez nem jár eredménnyel, hiszen a fakoronák 15 méteres magasságát már semmilyen eszközzel nem lehet elérni. A szakember emlékeztetett arra, hogy tavaly a Balaton partján élők és üdülők életét keserítette meg leginkább az invázió, a gyapjaslepkék még a házakba is bejutottak.
*
A fiatal hernyók selyemszálszerű képződményük és a szél segítségével akár több tíz kilométeres távolságra is eljutnak, és az április közepétől május derekáig tartó aszályos időjárás kedvez a terjedésüknek. Támadásuk visszaveti az erdők növekedését, gyengíti a fákat, amelyek a szokásosnál jóval hamarabb elpusztulnak.
Az erdészeti és a növényvédelmi szolgálatok felméréseinek eredményéből kiderült, hogy tavalyhoz képest az idén észak felé, a Balaton-felvidékről a Magas-Bakonyba húzódott a fertőzés gócpontja. A cseres, tölgyes területek mellett most a bükkösök is veszélybe kerültek – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Nagy Krisztina, a Veszprém Megyei Növény- és Talajvédelmi Szolgálat növényvédelmi előrejelzője. Elmondta: az erdészeti és a növényvédelmi főosztályok tavaly november végén tanulmányban tájékoztatták a kormányzatot az idén várható veszélyekről, de központi döntés még nem született. A védekezést viszont csak azután lehet megszervezni. Az idő sürget, hiszen akár már egy hónap múlva kikelhetnek a gyapjaslepkék. A szakember hozzáfűzte: tavaly a lárvák április végén jelentek meg, a tölgyfák még csak akkor kezdtek kifakadni, ezért pókhálószerű szövedékeikkel továbbvándoroltak. Április végén már a szőlő rügykezdeményein telepedtek meg, de csak kis időre, mert utána szinte mindent megkóstoltak, amit nem permeteztek le, még a kiskerteket, sőt a dísznövényeket is.
Az idén 280 ezer hektáron szaporodtak el a gyapjaslepke petéi, de ez a terület akár a többszörösére is nőhet – közölte lapunkkal Klemencsics András, az FVM erdészeti főosztályának vezetője. Hangsúlyozta: az erdőkben nem érdemes permetezni, mert a gyapjaslepke támadását a fák többségükben kiheverik, de a vegyszer más élőlények akár teljes populációját is tönkreteheti. Összesen 46 ezer hektáron látszik szükségesnek a helikopteres vagy a földi védekezés, ezen belül 17 ezer hektár fokozottan veszélyeztetett erdő, 24 ezer hektár a községek környéke, illetve turisták által látogatott terület és 5000 hektár a települések belterülete. A főosztályvezető hozzáfűzte: számításaik szerint a költségek meghaladják az 500 millió forintot, ebből 100 milliót a földművelésügyi tárca nyújt az erdők védelmére, a többiről más minisztériumokkal közösen kell gondoskodniuk.

A falánk rovar. A Magyarországon őshonos gyapjaslepke (Lymantria) körülbelül tízévenként szaporodik el. A jelenség természetes, a rovar a magyar szakirodalomban a kezdetek óta kitüntetett helyet foglal el. Érdemes és kell is védekezni ellene, de eltüntetni nem lehet, és nem is szabad, hiszen az erdei ökológia része. A legeredményesebben környezetkímélő, kitinszintézis-gátló szeres permetezéssel lehet védekezni ellenük. A vegyszert a gyapjaslepke hernyóinak kikelése után repülőről vagy helikopterről szórják le, ennek hektáronkénti költsége körülbelül 10-11 ezer forint. A kiskertekben május első felében ajánlatos elvégezni a munkát, a hozzá való anyag száz négyzetméterre körülbelül ezer forintba kerül. Az Erdészeti Tudományos Intézet honlapján (www.erti.hu) folyamatosan tájékoztatnak a gyapjaslepke okozta károkról, a veszélyeztetett területekről és a védekezés módjáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.