Libanon működő demokráciája

Ha csak Izrael érdekei alapján kötünk békét, az nem tarthat sokáig – jelentette ki lapunknak adott interjújában Hussein Moussawi. Libanon budapesti nagykövete a demokrácia működését látja a napokban tapasztalható tömegtüntetésekben, emellett kijelentette: Szíria nagyon pozitív szerepet játszott országa történetében, a polgárháború befejezésében.

2005. 03. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint ahogy az amerikaiak mondják, valóban „cédrusos forradalom” zajlik Libanonban?
– Libanon demokratikus ország. A kormány vezeti az országot, az ellenzék pedig kritikus vele szemben. Most is ez történik, egyszerűen gyakoroljuk a demokráciát. Többen ellenzik Szíria katonai jelenlétét, ám úgy vélem, a nép legnagyobb része keleti szomszédunk jelenlétét az izraeli megszállás megszüntetésében játszott szerepéért pozitívan látja. Az ő segítségük nélkül a libanoni ellenállás nem lehetett volna sikeres. Szíria 1976-ban azért hatolt be az országba, hogy megállítsa a polgárháborút. A mi országunkban 18 elismert vallási közösség van, s a véres napokban komolyan felmerült, hogy szét kellene szabdalni Libanont a csoportok között. Szíria jelenléte biztosította az ország egységét, így a megosztás nem jött létre. Persze a szíriaiak sem angyalok, és ezt Basár el-Aszad is elismerte. Most az általuk elkövetett hibákra koncentrálnak az utcán tüntetők, s nem a pozitívumokra. A szíriai csapatok visszavonása azért nem történt meg, mert 2000-ig tartott az izraeli megszállás, sőt, a Sebáa-farmokon máig tart. A Hezbollah ellenálló szervezet pedig csak szíriai segítséggel tudja felvenni a harcot ellenük.
– Nem tart tőle, hogy Libanon visszatér a polgárháborús időkhöz?
– Mind emlékszünk a vérontásra, és senki nem akar visszatérni azokba az időkbe. Másfél millió ember vett részt a napokban a tüntetéseken, ám egyetlen kisebb incidenstől eltekintve semmilyen probléma nem volt. Mindenki elmondta a véleményét, ám nyilvánvaló, hogy nem az utca a legjobb fórum a problémák megoldására. A libanoni parlament szerdán újra bizalmat szavazott Omar Karami miniszterelnöknek, aki nemzeti egységkormány létrehozását ígérte. A Hezbollah ellenzéki politikai párt vezetője azt javasolta, alakítsanak egy kerekasztalt, amelyen mindenki kifejtheti a véleményét.
– Külföldi hatást érzékelhetünk a libanoni események kapcsán. Nem tartja veszélyesnek ezt?
– Nem azért nehezedik nyomás Szíriára, mert Libanonban vannak csapatai. 29 éve állomásoznak nálunk, mégsem szólt senki semmit. Az Egyesült Államok célja az, hogy Izrael számára kedvező megegyezést eszközöljön ki. Az ilyen béke azonban nem lehet hosszú távú.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.