A konzervgyárat működtető állami tulajdonú EKO Kft. 350 dolgozót foglalkoztat, éves termelése eléri a hatmilliárd forintot. A kormányváltásig nyereséges cég az utóbbi két évben veszteségessé vált. Veress János megyei MSZP-titkár,
a tavalyi kormányválságban az MSZP-n belüli egyik kormányfőjelölt, most pedig Gyurcsány Ferenc kabinetfőnöke a szabolcsi sajtóban korábban többször is úgy nyilatkozott, hogy mindenképpen állami tulajdonban kell tartani a nyíregyházi konzervgyárat, s meg kell akadályozni, hogy az üzemeltetést korábban végző – a jobboldallal állítólag jó kapcsolatokat ápoló – üzleti körök privatizálják.
*
Ezt követően mégis meghirdette a céget a Kolber István regionális fejlesztési miniszter által személyesen felügyelt Regionális Fejlesztési Holding, vagyis az EKO Kft. többségi tulajdonosa. Vevő nem akadt, és a tavaly több száz millió forintos veszteséget felhalmozó EKO egymilliárd forintos hitelállományát a Raiffeisen Bank felmondta. Ezután sokak várakozásával ellentétben nem felszámolás, hanem végelszámolás indult el. A végelszámolás felszámolásba torkollik, ha nem tudnak megegyezni a hitelezőkkel, illetve a rendelkezésre álló vagyon nem fedezi a céggel szemben fennálló követeléseket. Erre magát megnevezni nem akaró informátorunk szerint komoly esély mutatkozik.
Amint azt a végelszámolást végző Budapest Investmenthez közelálló hírforrásunktól megtudtuk, maximum egy évig kívánják működtetni a konzervgyárat, ráadásul szűkített termeléssel, vagyis az évi hatmilliárd helyett egy-másfél milliárd forint árbevétellel számolnak. Ám eközben meghirdeti a cég gépeit és ingatlanjait, köztük a belváros szélén lévő központi telephelyet, amire állítólag több befektető is pályázik. Nyíregyházán úgy tartják, plaza lesz a konzervgyár helyén, bár a városban már van egy hasonló jellegű bevásárlóközpont.
Más hírforrások szerint viszont nem feltétlenül tűnik el az EKO márkanév a piacról, mert vannak olyan törekvések, amelyek a konzervipar centralizációját célozzák, s az e mögött lévő üzleti körök állítólag még nem írták le teljesen Nyíregyházát. Ezt a feltevést támasztja alá, hogy Gazda László megyei közgyűlési elnök Moszkvában kötött olyan megállapodásokat, amik teljesítéséhez szükség lenne a nyíregyházi konzervgyár kapacitásaira. Mindenesetre elgondolkodtató, hogy a hajdan megyei KISZ-titkárként induló Szórádi Sándornak, a Budapest Investment tulajdonosának van konzervipari érdekeltsége: övé ugyanis a tyukodi konzervgyár.
Orbán Viktor: Régi és kínzó adósságát teljesítette Magyarország