Taifi trükkök

2005. 03. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Libanon mai alkotmányát valójában a kényszer alkotta meg. 1989-ben a szaúd-arábiai Taif városában gyűltek össze a polgárháborúban érintett felek, hogy véget vessenek a 14 éve dúló vérontásnak. Végül sikerült is tető alá hozni a megállapodást, amellyel lezárták ugyan a harcokat, ám nem tudtak szuverenitást és biztonságot adni Libanonnak. A megállapodás értelmében Szíriának a békekötést követő két éven belül ki kell vonnia csapatait Libanonból, miközben Izraelnek azonnal fel kell szabadítania az általa 1982-ben elfoglalt Dél-Libanont. Erre szólította fel Tel-Avivot az ENSZ is, s ennek 2000-ben eleget is tett Izrael. Gondot okoz azonban a Sebáa-farmok ügye, amely Libanon szerint továbbra is megszállt övezet (ezt Izrael is elismeri), így a 425-ös számú ENSZ BT-határozatot nem tekintik teljesítettnek. A Hezbollah síita fegyveres csoport is az említett földek visszaszerzéséért küzd.
Szíria azonban máig nem hajtotta végre a taifi egyezmény rá vonatkozó utasításait. Erre csak tavaly ősszel szólította fel Damaszkuszt a Biztonsági Tanács, s az 1559-es határozatban már egyértelműen az azonnali kivonulást követelte meg, szemben a kissé homályosan megfogalmazott taifi megállapodással. A szaúdiak segítségével létrehozott egyezményben ugyanis egyértelműen Szíria és Libanon örök barátságára koncentráltak, s az izraeli megszállást akarták megszüntetni. A megállapodásban lefektették, hogy az ország államfőjét a keresztények, a miniszterelnököt a szunnita mozlimok, a parlament elnökét pedig a síiták adják.
Az 1989-es megállapodás kritikusai azonban arra figyelmeztettek, hogy ez a döntés egyben Szíria libanoni megszállásának engedélyezése is. Az egyezség azonban életbe lépett, és néhány hónappal később a vérontás is befejeződött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.