Egy biztonsági okokból meg nem nevezett helyen rövidesen átadják az első olyan házat Magyarországon, amely az emberkereskedelem áldozatainak nyújt menedéket – közölték tegnap a Külügyminisztériumban megtartott sajtótájékoztatón. A négy részből álló épületbe a külföldön bajba került és onnan hazaérkezett, illetve a hasonló körülmények között nálunk áldozattá vált külföldieket helyezik el hosszabb-rövidebb időre. A házat, amely egyszerre 150 embert képes befogadni, a rendőrség védi, helye – mivel nemzetközi bűnbandák áldozatairól van szó – titkos. Az ott élők orvosi, pszichológiai és szociális segítséget kapnak.
Az emberkereskedelem visszaszorításáról szóló Cedaw-egyezményt hazánk is aláírta, ezért minden lehetséges jogi intézkedést és lépést meg kell tennie az ügyben. A régióban – hazánk kivételével – eddig mindenütt létrehozták már a sheltereket, ilyen házak már Romániában is több éve működnek.
Mint azt korábban megírtuk, az Egyesült Államok külügyminisztériuma tavalyi országjelentésében csupán a második kategóriába sorolta hazánkat. Eszerint nincs kidolgozott nemzeti stratégiai tervünk az emberkereskedelem ellen, nincs hatásos áldozatvédelem és többek között biztonságos ház sincs. A jelentés készítői évente 150 ezer, többnyire Magyarországon keresztül Nyugat-Európába, az Egyesült Államokba vagy Kanadába szállított, és jellemzően prostitúcióra kényszerített áldozatról tudnak.
Világszerte évente nyolcszázezer–egymillió ember válik az emberkereskedő bandák áldozatává.
Az épületet az állam ajánlotta fel a célra, létrehozásában a külügyi tárca, a budapesti amerikai nagykövetség és a Nemzetközi Migrációs Szervezet vett részt. Működtetéséről azonban egy karitatív szervezet gondoskodik, amely saját forrásait ajánlotta e célra.
A Nőkért Együtt az Erőszak Ellen (NANE) évek óta szorgalmazza egy hasonló intézmény létrejöttét, most örömmel veszik, hogy felépült az első védett ház – közölte lapunkkal Tóth Györgyi, a szervezet munkatársa. Hozzáfűzte: remélik, hogy a mindenkori kormány a folyamatos fenntartásáról is gondoskodik, és nem bízza ezt a csupán külföldi adományokból gazdálkodó civil szervezetekre. Az állampolgárok emberi jogainak garantálása ugyanis állami feladat.
Kiderült, hogyan történt a kettős tehervonat-baleset Komáromnál