Titkos menedék az áldozatoknak

Néhány nap múlva Magyarországon is átadják az első biztonságos házat, azaz sheltert, ahol az emberkereskedelem áldozatai kaphatnak rövidebb-hosszabb ideig menedéket. A régió országaiban mindenütt évek óta működnek hasonló intézmények.

2005. 03. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy biztonsági okokból meg nem nevezett helyen rövidesen átadják az első olyan házat Magyarországon, amely az emberkereskedelem áldozatainak nyújt menedéket – közölték tegnap a Külügyminisztériumban megtartott sajtótájékoztatón. A négy részből álló épületbe a külföldön bajba került és onnan hazaérkezett, illetve a hasonló körülmények között nálunk áldozattá vált külföldieket helyezik el hosszabb-rövidebb időre. A házat, amely egyszerre 150 embert képes befogadni, a rendőrség védi, helye – mivel nemzetközi bűnbandák áldozatairól van szó – titkos. Az ott élők orvosi, pszichológiai és szociális segítséget kapnak.
Az emberkereskedelem visszaszorításáról szóló Cedaw-egyezményt hazánk is aláírta, ezért minden lehetséges jogi intézkedést és lépést meg kell tennie az ügyben. A régióban – hazánk kivételével – eddig mindenütt létrehozták már a sheltereket, ilyen házak már Romániában is több éve működnek.
Mint azt korábban megírtuk, az Egyesült Államok külügyminisztériuma tavalyi országjelentésében csupán a második kategóriába sorolta hazánkat. Eszerint nincs kidolgozott nemzeti stratégiai tervünk az emberkereskedelem ellen, nincs hatásos áldozatvédelem és többek között biztonságos ház sincs. A jelentés készítői évente 150 ezer, többnyire Magyarországon keresztül Nyugat-Európába, az Egyesült Államokba vagy Kanadába szállított, és jellemzően prostitúcióra kényszerített áldozatról tudnak.
Világszerte évente nyolcszázezer–egymillió ember válik az emberkereskedő bandák áldozatává.
Az épületet az állam ajánlotta fel a célra, létrehozásában a külügyi tárca, a budapesti amerikai nagykövetség és a Nemzetközi Migrációs Szervezet vett részt. Működtetéséről azonban egy karitatív szervezet gondoskodik, amely saját forrásait ajánlotta e célra.
A Nőkért Együtt az Erőszak Ellen (NANE) évek óta szorgalmazza egy hasonló intézmény létrejöttét, most örömmel veszik, hogy felépült az első védett ház – közölte lapunkkal Tóth Györgyi, a szervezet munkatársa. Hozzáfűzte: remélik, hogy a mindenkori kormány a folyamatos fenntartásáról is gondoskodik, és nem bízza ezt a csupán külföldi adományokból gazdálkodó civil szervezetekre. Az állampolgárok emberi jogainak garantálása ugyanis állami feladat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.