Vissza 1975-be?

2005. 03. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Isten óvja Libanont! – kiáltott fel Omar Karami, Libanon tegnap lemondott kormányfője, amikor távozott hivatalából. A helyzet valóban aggasztó. A Szíria-barát libanoni kormány ugyanis összeomlott, és csak új választások útján lehet megerősíteni az alkotmányosságot a Közel-Kelet egykori ékkövében. A Rafik el-Hariri halála előtti Libanon azonban nem azonos a gyilkosság utáni országgal, azaz a rendkívüli voksolás már egyáltalán nem egyszerű hatalmi átrendeződést jelent. Sokkal inkább arról dönt, vajon viszszatérnek a polgárháborús idők, vagy meg lehet menteni Libanont az újabb testvérharctól.
Az események alakulásában Szíriának van döntő szerepe. Ismeretes, hogy gyakorlatilag ő tartja kézben a libanoni politikai elit nagy részét, minthogy katonái mindmáig „békefenntartóként” állomásoznak az országban, kéretlenül és törvényellenesen. Damaszkusznak a hirtelen összeomlás miatt arra is feltétlenül gondolnia kell, hogy a kis országban élő honfitársait meg kell védenie. Egyre-másra támadnak meg szíriaiakat Libanonban, akik nagy számban dolgoznak a tengerparti országban. Az egykori testvérek egy csapásra gyűlölt elnyomók lettek, akik bármikor áldozatául eshetnek a politikai csatározásoknak. A libanoniak, akik egymás ellen harcoltak a tizenöt éves polgárháború során, most vállvetve követelik a szíriai katonák kivonását. A kirendelt libanoni hadsereg katonáit fehér és vörös rózsákkal köszöntik a keresztények és mozlimok, akik mosolyogva segítenek eltávolítani a szögesdrótokat és útakadályokat a tüntető tömeg útjából.
Mint az világszerte történik ilyenkor, a tömeg nem fog megállni. Megrészegül saját sikereitől, és üzen a többi politikusnak: Lahud, te vagy a következő! Emil Lahud államfő, akinek mandátumát tavaly Szíria nyomására hosszabbították meg három évvel az ország élén, egyáltalán nincs könnyű helyzetben. Hasonlóképp érezhet Nabih Berri, a parlament elnöke is, aki szintén Szíriához húz. Az utca népe most a taifi békeszerződés betartását követeli, ám félő, hogy épp a kivonulás töri össze a nehéz munkával és fájdalmas lemondások árán kimunkált békeszerződést. A polgárháború ugyanis nem volt olyan régen, hogy a résztvevők ne emlékezzenek az eseményekre. Jelenleg még teljes az összhang a különböző népcsoportok között, ám a „teljes győzelem”, azaz a szíriai kivonulás és az új választások könnyen egymás ellen hangolhatják a hatalomért küzdő feleket. A forradalom így akár vissza is üthet, és a viszonylagos stabilitást élvező Libanon újra visszatérhet a vérgőzös Közel-Kelet mindennapjaiba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.