Napfényes kora délután van, Tarpa utcái teljesen kihaltak. Végre itt a tavasz, így hát Esze Tamás falujában – csakúgy, mint a környékbeli településeken – mindenki a szilvásokat, diósokat, meggyeseket permetezi, metszi. Elvétve látni egy-egy kerékpárost, autójából néhány szónyi csevejre kihajló embert. A szó miről folyna másról, mint az árvízről. Az Árpád utcai kanyarban a közeli gátőrház gazdája beszélget egy helyi méhésszel. Azt latolgatják, vajon mikor indul meg az olvadás a Kárpátokban. A gátőr amellett érvel, hogy még ha lesz is hirtelen felmelegedés, akkor sem valószínű az árvíz, mert a következő tíz napban nem kell esőzésektől tartani. A méhész hiszi, is, nem is, amit mond, csóválja a fejét, majd kiböki: 2001-ben is azt reméltük, hogy nem lesz baj, aztán csak átszakadt a gát, pont itt nálunk. Nem mondom, az állam még abban az évben megcsináltatta a házamat – közel húszmillió forintba került, elképzelheti, hogy tönkretette a víz –, de a gazdasági káromat azóta sem térítette meg senki. Azt mondták ugyanis a földművelésügyi minisztériumban, hogy a cukor nem szerepel a kártérítésre jogosult takarmányok listáján, így arra nem jár pénz. Csak azt nem tudom, ezenkívül mivel lehetne etetni a méheket? – teszi fel a kérdést a méhész.
Elmondják még, hogy leginkább attól félnek, ha véletlenül mégsem válnának be az optimista jóslatok, és a víz mégiscsak elöntené a települést, nagyobb lenne a káruk, mint négy évvel ezelőtt. Mást sem hallanak ugyanis a szociálliberális kormányzattól, mint azt, hogy üres a kassza, így valószínűleg nem megalapozatlanul tartanak tőle, hogy nemigen futná az államnak az árvizes házak helyreállításra. A kártalanítás elmaradásával kapcsolatos aggodalom, úgy tűnik, nem teljesen alaptalan Tarpán. A falu gyönyörű műemléki védettségű házai között ugyanis – van belőlük több tucat, olyan is akad, amelyik csaknem kétszáz éves – még mindig szép számmal találni olyat, amihez egy ujjal sem nyúltak a korábbi árvíz óta. Az egykori nagygazda, Bede Sándor házában most Belánszki Bertalan lakik. A nyakas öreg beregi gazda négy éve jár a műemlékvédelmi hivatal budapesti, debreceni és nyíregyházi munkatársaihoz, ám még mindig nem sikerült elérnie, hogy történjen is valami. – Tizenhétmillió forintot ítéltek meg a ház felújítására, ám eddig nem érkezett meg hozzánk a pénz – mondja. – Néhány hónapja megelégeltem, bírósághoz fordultam – fűzi hozzá búcsúzóul.
Tarpától Fehérgyarmat csak egy ugrás, ám ez már nem Bereg, hanem Szatmár, annak is a központja. Kicsit más lelkületű, de nem kevésbé kemény, büszke emberekkel. – Minket itt Szatmárban megkímélt a 2001-es nagy árvíz, mert a gát Tarpánál, a beregi oldalon szakadt át. Ám ez nem volt más, mint puszta szerencse, legalábbis a mi szemszögünkből nézve – emlékezik vissza a néhány évvel ezelőtti katasztrófára Tilki Attila, Fehérgyarmat alpolgármestere, aki mostanság az időjárás-jelentéssel kel és fekszik. Ugyanis a polgármester betegsége miatt idén rá hárul a helyi védelmi bizottság vezetése
– A Vásárhelyi-tervben szerepel egy víztározó, aminek az lett volna a feladta, hogy a Fehérgyarmattól nyugatra fekvő területeken fogja fel a folyómederből kilépő vizet. Ennek a megvalósításához azonban a helybéliek nem járultak hozzá, mert legjobb földjeiket kellett volna közcélokra átengedni – sorolja a tározó megvalósításának útjába gördített akadályokat a helyi politikus. Sovány vigasz, hogy rövidesen kezdődik a közelben a tisza–szamos-közi tározó építése, ami viszont legfeljebb 2008-tól nyújthat védelmet a folyó menti településeknek.
Nyéki Tamás, Tarpa orvos-polgármestere szintén a tározóépítést forszírozná, ám az ő elképzelései is süket fülekre találtak. – Kiindulva a 2001-es nagy árvíz tapasztalataiból, én azt is megoldásnak tartanám, ha körgát épülne a település körül, ám sajnálatos módon erre sincs fogadókészség. Így Tarpának most sem marad más, mint figyelni az időjárás-jelentést, imádkozni, és bízni abban, hogy a 2001-ben megmagasított és megerősített gátak elég erősek lesznek a település megvédésére, ha jön a víz – fogalmazott Tarpa első embere.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját