Esélytelenek győzelme a konklávékon

Tegnap megnyílt a vatikáni Sixtus-kápolnában a konklávé, amelynek célja a római katolikus egyház 265. vezetőjének megválasztása. A 117 szavazásra jogosult bíboros közül 115 (ketten súlyos betegségük miatt nem utaztak Rómába) tegnap beköltözött a Szent Márta-házba, s közös misén kérték a szentlélek segítségét a választásban.

2005. 04. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétségkívül a huszadik század egyik legszorosabb pápaválasztása volt a II. János Pált a trónra emelő konklávé, ám a három hónappal azt megelőző szavazások is rejtettek magukban izgalmat. Az 1978-as évben kétszer is összegyűltek a bíborosok, miután a „nevető pápa”, I. János Pál harminchárom nap után szívinfarktusban meghalt. Hasonló volt a helyzete, mint a most megválasztandó egyházfőnek, VI. Pál pápa, a II. Vatikáni Zsinat befejezője ugyanis hatalmas űrt hagyott maga után. Az akkori 111 választó bíboros számára olyan ember kellett, aki jó lelkész, kiválóan tud szerepelni a médiában, mérsékelt konzervatív, ráadásul egyik nagy bíborosi csoporthoz sem tartozik. Akkoriban nyíltnak számított a verseny, a szakértők hosszú konklávét jósoltak. A világtörténelem egyik legrövidebb konklávéján, 1978. augusztus 25-én még nem volt szavazás, 26-án pedig már a harmadik voksoláson megszületett a döntés: Albino Luciani velencei érsek lett a pápa. A Szentszék legendáriuma szerint az új egyházfő egy újabb szavazást kért maga ellen, amelyet már kényelmes többséggel nyert meg, s ezután felkiáltott: Isten bocsássa meg nektek, amit velem tettetek! Senki nem ismerte, amikor kihirdették a téren a nevét, s még a szakértőknek is kutakodniuk kellett az egyházi könyvekben.
Hirtelen halála után az újfent 111 bíboros célja az volt, hogy az egyházat az új évezredbe átvivő személyiség kerüljön Szent Péter trónjára. A nagy kombinálók ismét csalatkoztak. Sem a nagy esélyes Giuseppe Siri, a konzervatívok vezetője, sem ellenlábasa, a reformer Giovanni Benelli nem gyűjtött össze elég szavazatot a kétharmados többséghez. „Pártonkívüliként” szóba jöhetett volna Nápoly püspöke, Corrado Ursi vagy Salvatore Pappalardo, aki Palermóból kerülhetett volna Rómába. A nagyok mellett azonban nem tűnt valószínűnek egy olasz bíboros győzelme, így került előtérbe a legesélyesebb külföldi, a brazil Aloísio Lorscheider. Egy amerikai szakértő korábban úgy vélte, a bécsi Franz König lesz I. János Pál utódja, igaz, a konklávé idején már Ursi győzelmét tartotta esélyesebbnek. Maga König nem érezte magát „pápabilisnek”, inkább barátját, az ismeretlen krakkói érseket, Karol Wojtylát támogatta. A végtelenül kiélezett konklávén végül a nyolcadik szavazáson dőlt el Karol Wojtyla egyértelmű győzelme. Állítólag a mindent eldöntő hetedik kör előtt ebédeltek a bíborosok, amikor Wojtyla támogatói körbejárták a szavazókat, hogy fogadják el a Szentlélek akaratát.



Védőszent lehet II. János Pál. A lengyelek többsége azt akarja, hogy nyilvánítsák az ország védőszentjévé az április 2-án elhunyt Karol Wojtylát. A Pentor közvélemény-kutató intézet felmérésének eredménye azt mutatja, hogy a megkérdezettek 85 százaléka szeretné, ha a lengyel pápát ebben a különleges megtiszteltetésben részesítenék. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.