Habemus papam!

2005. 04. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három sikertelen választási forduló után a bíborosok testülete döntött: Joseph Ratzinger, a hittani kongregáció korábbi vezetője lett II. János Pál pápa utóda. Az ember, akit páncélbíborosnak nevezett a sajtó, mert soha nem volt hajlandó eltávolodni a krisztusi tézisektől, nem követte az épp divatos erkölcstelenséget, s nem tagadta meg II. János Pált. Szellemi keresztapjával együtt vallotta, Krisztus akaratát kell a Földön megvalósítani, s nem napjaink világára kell nap mint nap válaszolni. Az égető kérdésekre mindig látni lehet a megoldást, s ezt nyújthatja az egyház az embereknek, ám a tézisek kétezer évesek, amelyek semmilyen kiigazításra nem szorulnak. Az egyház az emberekért van, s mivel a tagjai is emberek, ezért bizony hibázhat is. A célunk az, hogy minél kevesebbet hibázzon. De semmiképp nem lehet a cél az, hogy felvessük a homoszexualitás kérdését, az eutanáziát, az abortuszt vagy az óvszerhasználatot. Mint ahogy II. János Pál alatt ezek nem voltak témák, úgy XVI. Benedek alatt sem lesznek.
Joseph Ratzinger a jól ismert II. János Pál-i gyakorlatot folytatja. Nem lesz III. János Pál, hiszen elődjét nem lehet utánozni. Visszanyúl a XX. század elejére, és az első világháború pápáját vallja elődjének, a diplomata pápát, aki a vérözön idején vezette a világ legnagyobb felekezetét. A páncélbíborosból tehát páncélpápa lehet, aki elődjéhez hasonlóan képes a vészterhes időkben megfelelő utat mutatni a katolikusoknak, egyúttal minden jóakaratú embernek. Inkább diplomata, mint joviális lelkipásztor, ám a konklávé szerint ez kell a modern évezred egyházának élére. Már nincs szó aggiornamentóról, a Vatikán ablakai régen nyitva állnak, hogy megismerje a világot. A II. vatikáni zsinat is sikerrel járt, hiszen a nagy elődök, XXIII. János és VI. Pál pápa által megszabott kereteket végül tartalommal töltötték meg. A világháború utáni évek legnagyobb gondja az intézményi reform volt, amelyet csak tetéztek a kialakult kétpólusú világból fakadó tennivalók. Akkor még úgy tűnt, a nagyvilág követné Krisztus tanításait, csak a Gonosz vörös birodalma nem engedi hinni. Most, hatvan évvel később már látszik, a távoli országok valóban hisznek, ám a jóléti Európából lassan kivész Isten szeretete. Nyugat végtelen szabadosságáért cserébe hagyta ott hitét, térségünk pedig a kommunizmus hagyatékát nyögi, amely a lelkünket akarta. A Szentlélek üzenete talán ez volt a konklávénak: öltsön páncélt az egyház, mert nem szabad veszni hagyni Európát.

A sok alkalmas jelölt közül talán Joseph Ratzinger volt leginkább előtérben. Mint a nagy hatalmú hittani kongregáció vezetője, a bíborosok dékánja, az egész világ ismerte a nevét és tetteit. Ő volt az, aki II. János Pál pápa jobbkezeként az egyházi dogmákkal foglalkozott, akiben annyira megbízott a lengyel szentatya, hogy az Apostoli Szentszék legfontosabb tisztségébe helyezte. A konklávé döntése így egyszerre szól az emberről, aki a legjobb lesz Szent Péter utódjaként, de ugyanúgy az előző szentatya által ránk hagyott örökségéről is. Nem változik, nem is változhat a Szentszék irányultsága – ám ezt mindenki tudta azelőtt is, hogy felszállt a fehér füst.

Ami azonban talán különös fontossággal bír, az Ratzinger háttere, származása. Ha olasz pápát választanak, talán azt az érzést keltik a nagyvilágban, hogy a krakkói püspök trónra emelése volt az a bizonyos fecske, amelyik nem csinál nyarat. De ugyanígy komoly politikai jelentősége lett volna, ha egy latin-amerikai vagy afrikai bíboros fejére kerül a tiara. Nem mintha Ratzinger nem foglalkozna éppen olyan lelkesedéssel és szeretettel a harmadik világ népeivel, mint például a nigériai Francis Arinze vagy a brazil Claudio Hummes. A megközelítés más. Minden egyházfő saját úton haladva próbálja elérni a világ jobbá tételét, más alapokra kezdi felépíteni az általa vezetett egyházat. A világ számos problémáját együtt kell kezelnie az egyházfőnek, s nem csak egy-egy térség gondjait. Ratzinger személyisége és neve azt mondatja, Isten nem hagyja magára az öreg földrészt, s nem fogja hagyni, hogy a fejlett országokból kivesszen Krisztus szeretete. Nem egyszerű a feladat, harcolni kell a lelkekért, akik egy emberöltő alatt eltávolodtak Rómától. Ezt a küzdelmet azonban nem fegyverrel fogja megvívni az egyház, hanem szeretettel, bizalommal, önfeláldozással. Ha Isten nem hagyja magára Európát, nekünk sem szabad.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.