Kizárólag üdülési csekk igénybe- vételével lehet idén pályázni az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium háttérintézményeként működő Mobilitásnál. A pályázati határidők napokon belül lejárnak, ám azok a szervezetek, amelyek sátras programokat szerveznek a természetbe vagy turistaházakba, mostantól nem számíthatnak pályázataik pozitív elbírálására, mivel a természet nem minősül csekkelfogadó helynek. Az üdülési csekk felhasználásának feltételként való bevonása az ifjúsági rendezvények, táborok támogatásába egy szocialista törvénymódosításnak köszönhető, amit a támogatási pénzek útjának átláthatóvá tételével indokoltak. A javaslat egyik indítványozója az a Csige Tamás volt, aki fiatal baloldali politikusként részt vesz a támogatási pénzek elbírálásában is az Észak-alföldi Regionális Ifjúsági Tanácsban.
Idén a tavalyihoz hasonlóan feltűnően sok a szocialistákhoz kötődő személy a pályamunkákat elbíráló tanácsokban. Részt vesz bennük többek között Mesterházy Attila és Csige Tamás MSZP-s országgyűlési képviselő, valamint Hudák Tamás, Winkfein Csaba, Póczik Anita, Szabó Ákos Péter és Igaz Sándor. Mint ahogy Tüttő Katalin fővárosi szocialista képviselő is, aki Leisztinger Tamás MSZP közeli nagyvállalkozó élettársa. A Leisztinger érdekeltségébe tartozó Hunguest Hotels Rt. lehet az új támogatási rendszer egyik fő kedvezményezettje, hiszen a legnagyobb üdülésicsekk-elfogadó helynek számít. Az országos hatáskörű pályázatokat a Gyermek- és Ifjúsági Alapprogram Tanácsa (GYIA), a helyi hatáskörű pályázatokat pedig a regionális ifjúsági tanácsok írják ki és bírálják el.
Emlékezetes, a 2002-es kormányváltás után késedelmesen fizették ki a támogatásokat a táborozások szervezőinek. Mint arról beszámoltunk, részben saját maguknak, részben egymásnak osztogattak több millió forintos támogatásokat közpénzből MSZP-s politikusok, illetve kormány közeli döntéshozók a GYIA, valamint a regionális ifjúsági tanácsok pályázati alapjaiból. A táborozásokra, ifjúsági, szórakoztató rendezvényekre és drogprevenciós programokra elkülönített összegből kaptak pénzt például a Gyurcsány Ferenc korábbi sportminiszter pályázati szakértői testületének vezetőjéhez, Hudák Tamáshoz köthető egyesületek is. A Hudák vezette Észak-magyarországi Regionális Ifjúsági Tanács az általa képviselt Heves Megyei Gyermek- és Ifjúsági Alapítványnak 600 ezer, míg az Egri Fiatalok Kulturális Egyesületének 700 ezer forintot fizetett.
László Boglár kormányszóvivő a törvénymódosítás szövegével ellentétben úgy nyilatkozott, hogy nem csupán az MNÜA által kibocsátott üdülési csekket lehet fölhasználni diákrendezvényekhez. Bár az 1992-es államháztartási törvény lehetővé tette, hogy az alapítvány által kibocsátott csekken vagy utazási számlán kapjanak üdülési támogatást az emberek, ennek feltételeit csak egy idén hatályba lépett törvény teremtette meg. Kiemelte: Tüttő Katalin delegálásához a kormánynak nincs köze, mivel őt a főváros jelölte; nevezett politikus tevékenységének nem ismérve, hogy kivel él együtt, az az ő magánügye.
Mint arról többször beszámoltunk, az MNÜA a szocialista párthoz közel álló Leisztinger Tamás érdekeltségébe tartozó Arago Befektetési Holding Rt.-nek adta el tavaly októberben a kilencmilliárd forint értékű egykori szakszervezeti (SZOT) üdülővagyon utolsó részletét. Az alapítvány által létrehozott Hunguest Vagyonkezelő Rt. tulajdonában lévő részvényeket az Aragónak értékesítették, az üzletrészek jogát pedig a Hunguest Hotels Rt.-be apportálták, amit szintén a holding működtet. Leisztinger augusztusban az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt.-től megvette a kárpótlási jegyek váltására létrehozott Forrás Rt. többségi tulajdonjogát is. Az Arago-csoportnak olyan cégekben vannak vagy voltak érdekeltségei, mint a Pick Szeged Szalámigyár Rt., a Zalakerámia Rt. vagy a BÁV Rt.
Másfél milliárd forint értékű üdülési csekk. A Magyar Nemzeti Üdülési Alapítványt mint közhasznú feladatokat ellátó civil szervezetet az Antall-kormány és hat szakszervezet hozta létre 1992-ben. A cél az volt, hogy biztosítsák a munkavállalók, szövetkezeti tagok és családtagjaik, valamint a nyugdíjasok kedvezményes üdültetését és gyógyszanatóriumi ellátását. A kormány öszszesen 324 ingatlant vitt az alapítványba ötmilliárd forintos könyv szerinti értéken, de vagyonbecslés nem készült. A Szakszervezetek Országos Tanácsa, illetve a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége harminckét ingatlant adott az alapítvány tulajdonába. Így többek között a hajdúszoboszlói Hőforrás Üdülő, a soproni Maróni, a bükfürdői Répce, a hévízi Panoráma, a siófoki Ezüstpart, a lillafüredi Palota Szálló és a balatonföldvári Park került az MNÜA-hoz. Az alapítvány a tavalyi 250 millió helyett idén másfél milliárd forintnyi szociális üdültetéshez tud csekket adni, amely belföldi magánszemélyeknek és gazdálkodó szervezeteknek 57 ezer forintig adómentes.