Kétezerben kötött üzemeltetési szerződést a Borsod megye közel kétszáz önkormányzata vízhálózatának vagyonkezelőjeként működő Borsodvíz Rt. a német érdekeltségű GW-Borsodvíz Kft.-vel. A konstrukció az volt, hogy a víz- és csatornaszolgáltatás mellett fejlesztéseket és kedvezményes bekötéseket is vállalt az üzemeltető, illetve kötelezte magát arra, hogy árbevételének 15 százalékát hálózathasználati díjként befizeti a Borsodvíz Rt.-nek. Az érintett kétszáz önkormányzat többségének megítélése szerint azonban a cég egyik kötelezettségének sem tett eleget, így kénytelenek voltak az üzemeltetési szerződés felmondása mellett voksolni.
Amint azt Hocsák Róbert tiszapalkonyai önkormányzati képviselőtől megtudtuk, a GW-Borsodvíz ellen eredetileg ők kezdeményeztek vizsgálatot tavaly ősszel, mert az tapasztalták, hogy a díjtételek irreálisan magasak, a szolgáltatás színvonala viszont romlik. A képviselőket felháborította, hogy a német érdekeltségű kft. 319 forintért akarja adni ez évtől a közületeknek a vizet Tiszapalkonyán, illetve a vonzáskörzetébe tartozó Oszláron, miközben mindössze 152 forintba kerül neki köbméterenként. A képviselő-testület elfogadhatatlannak ítélte a több mint százszázalékos árrést, ezért nem szavazta meg a díjemelést. Jelenleg azt mérlegelik, hogy a GW-Borsodvíz helyett a közvetlenül a tiszaújvárosi kutakat kezelő Tiszaszolg Kft.-vel kötnek szerződést, mert így minimálisan 25 százalékkal csökkenthetik a vízszolgáltatás költségeit.
Kistokajban, még kiélezettebb a helyzet, mint Tiszapalkonyán. Amint azt Bajor Józsefné polgármestertől megtudtuk, ők sem szavazták meg a 480 forintos víz- és a 360 forintos csatornadíjat, ezért a GW-Borsodvíz beperelte őket. Ez különösen érdekes helyzet, hiszen az önkormányzatnak semmilyen módon nem korlátozott törvényadta joga az állami támogatásban nem részesülő víz- és szennyvízdíj megállapítása. A kistokajiak számára egyébként az volt az utolsó csepp a pohárban, hogy miközben állításuk szerint a GW-Borsodvíz egyre rosszabb minőségű ivóvizet szolgáltatott, még a korábban szerződésben vállalt vízbekötési kedvezményt is megvonta a községtől. Az önkormányzatok felháborítóan magasnak ítélik a lakossági víz- és csatornadíjakat is, ám azt nem tudják befolyásolni. A kormányzat ugyanis közel negyven százalék támogatást ad a hátrányos helyzetű településeket ellátó közüzemi szolgáltatóknak abban az esetben, ha a két díjtétel együttesen nem haladja meg a 602 forintot. Így az önkormányzatok csak a közüzemi díjtételekbe szólhatnak bele, ez tartozik ugyanis a közgyűlés hatáskörébe. Kistokajban azonban amiatt is nagyon elégedetlenek az emberek, mert a település Miskolc egyik alvóvárosának számít, és nagyon sokan meglepődnek kiköltözéskor azon, hogy a megyeszékhelytől pár kilométerre fekvő új otthonukban kétszer annyi vízdíjat számláznak ki nekik, mint Miskolcon. Azt meg végképp nem tudják megérteni, hogy miért kerül többe a támogatott víz, mint a nem támogatott.
A kellemetlen helyzetről szerettük volna megtudni a GW-Borsodvíz Kft. és a Borsodvíz Rt. álláspontját is. Utóbbi cégvezetőjét, Hámori Attilánét napok óta nem sikerült utolérni, Kádár Sándor, a német érdekeltségű kft. ügyvezetője pedig úgy nyilatkozott, tudomása szerint a tulajdonosok még tárgyalnak arról, hogy az rt. határozatát ne hajtsák végre, vagyis ne bontsanak szerződést az üzemeltetővel. Arra a kérdésre, hogy mivel magyarázzák a négyszázmilliós veszteséget, és mit kívánnak tenni a jövőben a jobb szolgáltatás érdekében, Kádár Sándor nem kívánt válaszolni.
Meglepő fordulatot tartogat az időjárás