Karol Wojtylát ott temették el, ahol rajta kívül még 60 egykori egyházfő sírhelye is van. Köztük elődei, I. János Pálé és VI. Pálé, sőt, Szent Péter, az egyház „kősziklája” is itt nyugszik. Szakértők szerint bármi történik is, II. János Pált az egyház döntésétől függetlenül szentként fogja tisztelni a világ és a hívek serege, nyughelye zarándokhellyé válik. Ugyanakkor kevéssé valószínű, hogy a Szentszék és a következő pápa elengedné a füle mellett a hívek kérését, főleg akkor, ha ahhoz a bíborosok egyöntetű akarata is párosul. Hírügynökségek információi szerint az épp előkonklávét (itt ismerkednek egymással a bíborosok) tartó egyházi méltóságok közös nyilatkozatot írtak alá, amelyben a következő pápát kérik, avassa szentté II. János Pált. A szentté avatási ügyek kongregációjának ügyeletes vezetője újságíróknak elmondta, októberben már meg is kezdődhetne a hosszú per, amely akár fél év alatt befejeződhetne.
Bárhogy is történik azonban, az bizonyos, hogy Róma vezetésének is fel kell készülnie a jövőben a zarándokok folyamatos látogatására a bazilika altemplomában, ez pedig óriási feladat. Akkor is, ha az olasz főváros kiválóra vizsgázott az elmúlt másfél hétben. Egyesek „csodának” tekintik a mintegy négymillió újonnan érkezett ember folyamatos és zökkenőmentes mozgatását a helyszínek között. Ennek megfelelően az érintett szervezetek vezetői – élükön Walter Veltroni római polgármesterrel – közösen büszkélkednek, nem is rejtve véka alá, milyen elégedettek embereik munkájával. Patricia Cologgi, a polgári védelem vezetője újságíróknak elmondta, olyan érzése van, mint amikor végül elértek a hosszú sor elejére, emlékeztetve ezzel a pápa ravataláig húzódó hatalmas embertömegre. Hozzátette, a rómaiakat nagy lelkesedés és szolidaritás jellemezte. Veltroni szintén a város lakóinak önfeláldozását emelte ki, amikor őt dicsérték kiváló munkájáért. „A város megmutatta, mennyire szerette a pápát” – közölte a polgármester, s hozzátette, ilyen az, amikor az olaszok hisznek egy ügyben, és azt meg is valósítják. Egyúttal megemlítette, 1960 után ideje lenne újra Rómába hozni az olimpiai játékokat.
Érdekesség, hogy a főváros közlekedése általában kaotikus, s egy-egy átlagos munkanapon képtelenség mozogni az utcákon. A több millió zarándok érkezésével létfontosságú utcákat kellett lezárni, a tömegközlekedési eszközök tömve voltak, mégis minden zökkenőmentesen haladt.
A városban működő vendéglátó-ipari egységek busás haszonnal zárták az elmúlt napokat, bár az alkalmazottak mind nagyon elfáradtak. Egy-egy korsó helyi sör akár öt euróba (1250 forintba) is kerülhet mostanság Rómában, és megugrott az ára a pápát ábrázoló ajándéktárgyaknak is. A Vatikánt körülvevő utcákban egymást érik az egyházi államba igyekvő zarándokokból élő ajándékboltok, sőt, egy ilyen kis bódé a teret körülvevő oszlopsor alatt működik. Bár az ilyen árusok szomorkodtak, hogy nem tudtak a tömeghez igazán közel kerülni, a boltok állandóan tömve voltak, így minden bizonynyal jól jövedelmezett nekik az elmúlt néhány nap.
Tökéletes logisztika. Kimutatások szerint a mintegy négymillió látogató a temetés után órákkal már útban volt hazafelé, akár repülőgéppel, akár a 4500 zarándokbusszal indult el. Pedig ez nem volt várható. Az illusztris vendégek (kétszáz állam- és kormányfő hivatalos delegációja érkezett a pápa búcsúztatására) miatt kivonult a katonaság, újabb utakat zártak le, kiürítettek bizonyos épületeket. Háromszázezer ember láthatta a Szent Péter térről az eseményeket, a – közpénzből felállított – 25 kivetítőn további 800 ezren kísérték figyelemmel a temetést. A város határában pedig harmincezer fiatal gyűlt össze közös áhítatra, így is emlékezvén a II. János Pál által szokásba hozott ifjúsági világtalálkozókra. (S. L. S.)
"Ez a hely a hazám" - mutatjuk az év egyik legszebb magyar dalát! - videó