Egyre több kedvezményes pénzügyi kölcsönt kínálnak a bankok a kis- és közepes vállalkozások számára. Első pillantásra úgy tűnik, hogy egyszerűbb és gyorsabb a pénzfelvétel, ám a banki konstrukciók tüzetesebb átvizsgálása kapcsán az is kiderül: a hitelintézetek még mindig „túlfedezik” a kihelyezett pénzeket.
A Budapest Bank (BB) a kis- és középvállalkozások, valamint a mikro- és induló vállalkozások számára fejlesztette ki a tárgyi fedezet nélkül igénybe vehető mini folyószámlahitelt. A szóban forgó kölcsön maximum 500 ezer forintos hitelkeretét egyszerűsített bírálat után folyósítja a bank. Ugyancsak a mikro- és induló vállalkozások számára elérhető a maximum 20 millió forintos kölcsönkeretet biztosító szabad felhasználású „magáningatlanos jelzáloghitel” is. A mini folyószámlahitel a kisvállalkozás hitelképességétől függően 18-18,5 százalékos kamattal vehető fel, a jelzálog típusú hitelek pedig átlagosan 14-15 százalékos kamattal igényelhetők.
Az Erste Bank a kis- és középvállalkozások számára az ismert hitelkonstrukciókat nyújtja, közülük is legnépszerűbb a Széchenyi-kártyához kapcsolódó hiteltermék. A szektorokat tekintve a kis- és középvállalkozások közül leginkább a kereskedelemben tevékenykedőket, a mezőgazdaságban működőket, illetve a gépipari tevékenységekkel foglalkozókat finanszírozza az Erste. A Magyarországi Volksbank továbbra is a középrétegek, valamint a kis- és közepes vállalkozásokat tekinti célügyfélkörének. A Volskbank ugyancsak részt vesz az államilag támogatott Széchenyi Hitelkártya-programban is, amely gyors, kedvező kamatozású, rugalmas, szabad felhasználású hitellehetőség – akár 10 millió forint öszszegig. A K&H az elmúlt évben a kis- és középvállalkozások számára speciális termékcsoportot, számlacsomagokat alakított ki. Ebben a szegmensben kiemelkedő a vállalkozói kártya révén felvehető hitelkeret, valamint a beruházásösztönző kölcsön.
Az OTP új agrárkonstrukcióval rukkolt ki a föld alapú támogatások finanszírozása kapcsán. A termék bevezetése azért fontos, mert az agrártermelők likviditási helyzete szükségessé teszi mind az uniós, mind a magyar társpénzellátás előfinanszírozását. Az előfinanszírozás keretében az OTP Bank hitele az uniós forrás esetén maximum hektáronként 68,96 euró lehet, a hazai forrás esetén hektáronként 15 200 forintot érhet el. A hitelösszeg minimum 500 ezer forintot tehet ki.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése