Még keresik az eltűnteket

2005. 05. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Berlin vezetősége aggodalommal várja a hét végét, ugyanis az évforduló merőben ellentétes nézeteket képviselő csoportokat mozgat meg. A demokratikus erők a nemzetiszocialista diktatúra bukására emlékeznek, a szélsőjobboldal a történelmi felelősségvállalás ellen akar tüntetni, és e két csoport mellé felsorakozik az agresszív rendbontásra törekvő alternatívok gyülekezete.
A berlini szenátus nemcsak emlékeztetni kíván 1945. május 8-ra, hanem a világháború befejezését, a felszabadulás napját ünnepli. A főváros meghívása nem csupán a város lakosainak szól, hanem a szövetségi köztársaság minden polgárának. A Brandenburgi kapu környékén rendezett műsort méltóságteljes ünnepség vezeti be, majd népünnepély következik zenével, tánccal, vidámsággal.
Egészen más meggondolás vezérli a szélsőjobboldali Nationaldemokratische Partei Deutschlands (NPD), azaz a Német Nemzetidemokrata Párt ifjúsági szervezetét. Az újnáci Junge Nationaldemokraten (JN) az alábbi jelszó hangoztatásával fog tiltakozni: „Hatvanéves a felszabadulás hazugsága – elég volt a felelősség kultuszából!” A tüntetés engedélyezésére benyújtott kérelemből kitűnt, hogy a hitleri eszmék örökösei a holokauszt áldozatainak emlékműve előtt szándékoznak elvonulni.
A rendőrség ezt az útvonalat nem engedélyezte. A neonáciknak az Alexanderplatzról induló felvonulása még így is jelentős nemzetközi visszhangot válthat ki, hacsak nem gyűlik össze olyan békés tömeg, amely a puszta jelenlétével megfékezi az NPD aktivistáit. Ebben bízik Klaus Wowereit főpolgármester, aki kijelentette: „Minél többen leszünk, annál hatásosabban állhatunk ki a faj- és idegengyűlölet ellen.”
A Német Vöröskereszt keresőszolgálata még ma is szorgalmasan kutat számtalan család eltűnt tagjai iránt. A szülőföldjéről elüldözött német kisebbség tömeges menekülése során félmillióra rúgott csak azoknak a kiskorúaknak a száma, akik elszakadtak famíliájuktól. A segélyszolgálathoz 1950-ig tizennégymillió kérvény érkezett, csaknem kilencmillió esetben sikerült megtalálni a keresetteket. Még napjainkban is évente hat–nyolcszáz olyan eltűnt nyomára bukkannak a Vöröskereszt munkatársai, akikről a háború vége óta mit sem tudott a családjuk. Tevékenységüket segíti, hogy az illetékes orosz szervek megnyitották számukra a hajdan titkosított szovjet archívumokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.