Megjósolhatatlanok a következmények

Ma még teljes pontossággal megjósolhatatlan következményei vannak a francia népszavazás eredményének – mondta el tegnap a parlamentben napirend előtt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. Nincs igazuk azoknak, akik szerint az Európa Ház most összeomlik, de azoknak sem, akik szerint az európai alkotmány elutasításának nem lesz kihatása. Hosszabb távú és mélyebb következményei lehetnek e nemnek, mint többünk szeretné, és beleértve a Magyarországgal kapcsolatos következményeket is – tette hozzá.

2005. 05. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány szerint nem csak a francia belpolitikai csatározásokon vérzett el az EU alkotmánya. Szerinte négy oka volt az elutasításnak. Az 50-es években kialakult Európa-eszmény már nem elegendő, nem sikerült megértetni, hogy a szervezet adminisztrációja nem egyenlő a politikusokkal és az uniót alkotó nemzetekkel, az EU a versenyképesség és a szociális Európa összeegyeztetésének kínjával küszködik, valamint csalódás és bizonytalanság uralkodott el a bővítéssel kapcsolatban. A miniszterelnök arra kért minden magyar politikust, hogy a francia nemre ne a kevesebb Európa válaszát adja, hanem azt, hogyan lehetne folytatni az Európa Ház építését.
Vastagh Pál (MSZP) emlékeztetett arra, hogy Magyarországon a parlament az EU országai közül másodikként mondott igent az alkotmányra, viszont tiszteletben kell tartani a franciák döntését. Ugyanakkor úgy vélte: át kell gondolni, hogy „a népszavazás valóban alkalmas eszköz-e arra, hogy közvetítse a társadalom többségének akaratát”. Kuncze Gábor szerint világosnak kell lennie, hogy „az egységesülő Európának nincs alternatívája”. Herényi Károly (MDF) szerint valóban nehezebb lesz most a helyzetünk, mert megrekedt az európai gondolat. Feltette a kérdést: vajon fel vagyunk-e készülve a következményekre, hiszen például a döntés befolyásolhatja az euró árfolyamát is. Vannak-e forrásaink ennek kivédésére? Remélem, hogy igen – tette hozzá.
A jelenlegi francia politikát utasították el a szavazók az európai alkotmányról szóló népszavazáson – vélte tegnap Németh Zsolt. Az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke sajtótájékoztatón közölte, rendkívül fontos arra törekedni Magyarországon is, hogy a pártpolitika és az uniós ügyek minél jobban szétváljanak, és európai kérdésekben szélesebb egyetértés legyen a politikai erők között. Kovács László, az Európai Bizottság magyar tagja szerint „Franciaországban nemet mondtak a kormányra és kicsit a köztársasági elnökre”. Egy televíziós műsorban elmondta, szerinte a bukáshoz az uniós bővítés során kialakult egyes problémák is hozzájárultak. A külügyminiszter pedig az MTI-nek azt mondta, az európai alkotmányos szerződés franciaországi elutasítása az EU egyfajta befelé fordulását jelentheti, ami ellentétes a magyar érdekekkel.



Lassuló bővítés. A francia nem elsősorban az Európai Unió bővítési folyamatára gyakorol negatív hatást – vélte Kiss J. László, a Teleki László Intézet főigazgató- helyettese. A lassuló bővítésnek a belépésre váró országok mellett Magyarország is kárát látja a térség egyik legérdekeltebb országaként. A hazánk érdekében álló bővítési folyamat helyett az uniót várhatóan egy befelé forduló, önreflexív folyamat fogja jellemezni, s minden bizonnyal költségvetési politikája is rugalmatlanabbá válik. Az unió lakosainak percepciójában egyre megosztottabbnak mutatkozik a kontinens, s ezt az ő szemszögükből csak tetézheti a bővítési folyamat – mondta lapunknak Kiss J. László. (B. A. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.