Franciaország politikai elitjének minden oka megvan az elkeseredésre. A nemmel szavazó többség komoly üzenetet fogalmazott meg minden politikusnak, akik az európai alkotmány elfogadása mellett kampányoltak. És ne feledjük, ők voltak többségben. A kormányzó Népi Mozgalom Unió (UMP) és legfőbb ellenzéke, a Szocialista Párt (PS) együtt sírhattak vasárnap éjszaka, amikor kiderült a nem szavazatok elsöprő fölénye. Letört szocialisták nézték az ezerszer elátkozott és általuk tolvajnak nevezett Jacques Chirac magyarázkodását.
Az első bűnbak valószínűleg a francia kormány feje, Jean-Pierre Raffarin lesz, aki egy személyben vállalja majd a félresikerült kampány eredménytelenségét. Helyére kerülhet Nicolas Sarkozy, akinek célja azonban nem a Martignon-, hanem az Élysée-palota. Kérdés, hogy a köztársasági elnök pozícióját fenyegető magyar származású politikus elvállalja-e a népszerűtlen kormány helyrerázását, vagy megvárja a 2007-es elnökválasztást.
Az UMP ugyan komoly övön aluli ütést kapott, ám ezzel így van a PS is, amely a 2002-es vesztes szereplés után újra romjaiban hever. A Lionel Jospin lemondásával vezetőjét vesztett párt azzal a Francois Hollande-dal kampányolt az igen mellett, aki már évek óta csak másodhegedűs lehetett a PS-ben. A szocialisták számára az egyetlen esélyt a jobboldali kormány hibái jelentik, ám bebizonyosodott, az UMP ellenzői nem a PS oldalára állnak – talán politikájuk kilátástalansága, valamint hiteltelenségük miatt.
Hollande az alkotmányt elutasítók győzelme után közölte, le kell vonni a következtetéseket. Ezek szerint esetleg megpróbálják majd anélkül megváltoztatni a párt vélekedését, hogy a lépés ne idegenítse el a választókat.
16 méter magas kútba esett egy három éves gyerek Hatvanban