Szűkülhet az unió büdzséje

2005. 05. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tudja a Financial Times, hogy az EU soros, luxemburgi elnöksége azt javasolja majd: a közös központi költségvetés mintegy 40 milliárd euróval csökkentse a regionális pénzeket, s korlátozzák Németország, Hollandia és Svédország nettó hozzájárulásait. A brit üzleti napilap szerint ez egyértelműen megszorítás a kelet-európai új tagállamok – köztük Magyarország – számára, de Spanyolország és Olaszország helyzete is gyengülhet. Az FT arról is értesült: szűkítenék a versenyképesség javítására szánt 50 milliárd eurós összeget.
A központi keretbüdzsé számairól egyébként a 25 uniós tagállam júniusi, brüsszeli csúcsértekezletén kell megállapodásra jutni, ám nagy az ellentét az országok között. Mint ismert, a nettó befizetők (Németország, Hollandia, Svédország, Ausztria és Franciaország) már évekkel ezelőtt jelezték, hogy a brüsszeli kassza nem lehet nagyobb a tagállamok összesített nemzeti összjövedelmének egy százalékánál. Ezzel szemben az Európai Bizottság a felzárkóztatásra hivatkozva a 2007– 2013 közötti időszakra átlagosan a GNI 1,14 százalékát kitevő keretösszeget (930 milliárd eurót) tervezett be. A bizottság költségvetési javaslata szerint a regionális támogatások 336 milliárd eurót jelentenének 2007–2013 között. Ennél csak egy nagyobb tétel van: az agrárium finanszírozására, amely hozzávetőleg 400 milliárd eurót tenne ki. Az EU-tagállamok 2002-es megállapodása szerint elméletileg ehhez 2013-ig nem is lehet hozzányúlni, a keretet nem lehet csökkenteni. A lisszaboni stratégia megvalósítását célzó kiadások értéke 33,417 milliárd euróra rúg, amely 9 százalékos bővülésnek felel meg. A hangsúlyt ezen a területen a kutatásokra, az energetikára és a szállításra, valamint az információs társadalom fejlesztésére helyezi a bizottság.



Elfogy az EBRD-keret? Eljön majd az az idő, amikor Magyarország egy adott évben már egyetlen új finanszírozást sem kap az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól (EBRD), a hitelintézet azonban egyelőre elkötelezett a tevékenység folytatása mellett Magyarországon és közvetlen térségében, főleg a PPP-programokhoz szükséges magánbefektetések mozgósításával – mondta a HVG beszámolója szerint Londonban, a bank éves közgyűlése előtt Jean Lemierre, az EBRD elnöke. Magyarország súlya – a többi kelet-európai új EU-tagállaméhoz hasonlóan – folyamatosan csökken a kelet-európai átalakulás pénzügyi segítésére alakult EBRD finanszírozási programjaiban – írja a HVG.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.