Úgy tudja a Financial Times, hogy az EU soros, luxemburgi elnöksége azt javasolja majd: a közös központi költségvetés mintegy 40 milliárd euróval csökkentse a regionális pénzeket, s korlátozzák Németország, Hollandia és Svédország nettó hozzájárulásait. A brit üzleti napilap szerint ez egyértelműen megszorítás a kelet-európai új tagállamok – köztük Magyarország – számára, de Spanyolország és Olaszország helyzete is gyengülhet. Az FT arról is értesült: szűkítenék a versenyképesség javítására szánt 50 milliárd eurós összeget.
A központi keretbüdzsé számairól egyébként a 25 uniós tagállam júniusi, brüsszeli csúcsértekezletén kell megállapodásra jutni, ám nagy az ellentét az országok között. Mint ismert, a nettó befizetők (Németország, Hollandia, Svédország, Ausztria és Franciaország) már évekkel ezelőtt jelezték, hogy a brüsszeli kassza nem lehet nagyobb a tagállamok összesített nemzeti összjövedelmének egy százalékánál. Ezzel szemben az Európai Bizottság a felzárkóztatásra hivatkozva a 2007– 2013 közötti időszakra átlagosan a GNI 1,14 százalékát kitevő keretösszeget (930 milliárd eurót) tervezett be. A bizottság költségvetési javaslata szerint a regionális támogatások 336 milliárd eurót jelentenének 2007–2013 között. Ennél csak egy nagyobb tétel van: az agrárium finanszírozására, amely hozzávetőleg 400 milliárd eurót tenne ki. Az EU-tagállamok 2002-es megállapodása szerint elméletileg ehhez 2013-ig nem is lehet hozzányúlni, a keretet nem lehet csökkenteni. A lisszaboni stratégia megvalósítását célzó kiadások értéke 33,417 milliárd euróra rúg, amely 9 százalékos bővülésnek felel meg. A hangsúlyt ezen a területen a kutatásokra, az energetikára és a szállításra, valamint az információs társadalom fejlesztésére helyezi a bizottság.
Elfogy az EBRD-keret? Eljön majd az az idő, amikor Magyarország egy adott évben már egyetlen új finanszírozást sem kap az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól (EBRD), a hitelintézet azonban egyelőre elkötelezett a tevékenység folytatása mellett Magyarországon és közvetlen térségében, főleg a PPP-programokhoz szükséges magánbefektetések mozgósításával – mondta a HVG beszámolója szerint Londonban, a bank éves közgyűlése előtt Jean Lemierre, az EBRD elnöke. Magyarország súlya – a többi kelet-európai új EU-tagállaméhoz hasonlóan – folyamatosan csökken a kelet-európai átalakulás pénzügyi segítésére alakult EBRD finanszírozási programjaiban – írja a HVG.