Új kezdet Egyiptomban

A mostani csak az első lépés a demokrácia kiterjesztésében – jelentette ki lapunknak Mohamed Abbas. Egyiptom budapesti nagykövete egyúttal elmondta, egyáltalán nem tart attól, hogy a kilencvenes évek végéhez hasonlóan hazájában újra az erőszak lesz az úr.

2005. 05. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint 80 százalék szavazott az alkotmány módosítására. Ön szerint ennek mi az oka?
– Úgy vélem, azok közül, akik igennel szavaztak a népszavazáson, a legtöbben úgy tartják, ez mindössze egy lépés a demokratikus átalakulás felé. Ez egy kezdet, amelyet további lépések fognak követni, s ezt megerősítette az elnök úr, valamint a kormány is. Erre nagy szükség van, hiszen a jelenlegi alkotmányunk számos olyan elemet tartalmaz, amely nem tükrözi megfelelően Egyiptom életét. Ne feledjük, az alkotmányt 1971-ben alkották meg, az azóta eltelt 34 évben számos fontos átalakulás történt Egyiptomban. A lakosság úgy tartja, ez a mostani alkotmánymódosítás előremutató, s újabb lépések fogják követni. Az elnök úr pedig önmagával kezdte a változtatásokat, hogy más jelöltek is indulhassanak az államfői posztért. Korábban a parlament választott egyetlen jelöltet, akire a nép szavazott. Ezért teljesen új lesz a mostani, többjelöltes, nyílt államfőválasztás.
– Az ellenzék azonban egyáltalán nem tartja nyíltnak a szeptemberben esedékes elnökválasztást. Milyen biztosíték van arra, hogy változni fog a helyzet?
– Természetesen hallottam ezeket a hangokat is. Új választójogi törvényre van szükségünk, amelyet meg fog alkotni a parlament. Ez a jogszabály fogja meghatározni, egy-egy elnökjelölt mennyit költhet a kampányára, hány percet kap a médiában. A parlamentnek a választásokig hátralevő négy hónapban kell kidolgoznia a változtatást.
– Az ellenzék soraiban a demokratikus pártok mellett ott van a Muzulmán Testvériség is, amely be van tiltva, így nem vehet részt a politikai életben. Az amerikai elnök viszont azt kérte nemrég Egyiptomtól, hogy lépjen a demokrácia felé. Össze lehet-e egyeztetni a demokráciát az iszlamista párt engedélyezésével?
– A Muzulmán Testvériség nálunk nem engedélyezett párt. Törvényeink nyíltan kimondják, hogy egyetlen pártot sem lehet vallási – vagy faji, szexuális irányultsági, nemzetiségi – alapon működtetni. Természetesen minden párt megalakulhat és indulhat is a választásokon, ha akar, ám csak azok, amelyek elfogadják ezeket a törvényeket. Nálunk keresztények is élnek, nekik sincs saját pártjuk. Nem különböztethetjük meg polgártársainkat vallásuk alapján. Persze ha a Muzulmán Testvériség pártot kíván alakítani, erre joga van. Vannak is képviselőik a parlamentben (függetlenként – a szerk.).
– Mikor várható, hogy a kormány végrehajtja a teljes demokráciába átvivő újabb lépéseket?
– Nem lehet ilyet mondani, nincs előre meghatározva, mikor mit kell tenni. Az újabb változtatásokat fokozatosan fogja a kormány bevezetni. Nézzük meg, hogy a hetvenes évek óta hová fejlődött Egyiptom! Szadat elnök úr bevezette a többpártrendszert. Egyszerűen az állampárt három különböző csoportosulását meghívta tárgyalásokra: egy jobb- és egy baloldalit, valamint egy középutast. Ezek a csoportok lettek később a pártok. Nem egyszerre nyitotta meg a lehetőséget a többpártrendszerre, hanem fokozatosan.
– Egyiptom híres kiváló közbiztonságáról, ám mégis megtörtént az utóbbi hetekben néhány aggasztó erőszakcselekmény. Nem tart-e attól, hogy visszatérnek a szélsőségesek, és vérbe borítják Egyiptomot?
– Ezek teljesen elszigetelt esetek voltak, így semmi okom aggódni az ilyen rémisztő forgatókönyvek miatt. Az egyiptomiak reakciója is egyértelmű: határozottan elítélték a merényleteket. Tudják ugyanis, hogy mennyire fontos az országnak a turizmus, másrészt az egyiptomi ember lelkében ott él a vendégszeretet. Ez hozzátartozik az egyiptomiak jelleméhez, hogy segítik a külföldit, s boldogan vendégül látják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.