Tegnap az Arab News szaúdi napilap internetes oldalán jelent meg a hír, miszerint a királyság elfogadta a hivatalos magyar bocsánatkérést a rosszul sikerült kijelentés miatt. A lap megemlíti, a nagykövet visszatérésével – amelynek pontos időpontját még nem tudni – helyreállnak a kétoldalú kapcsolatok. A szóvivő, Hisam al-Nahili közölte, a szaúdi nagykövet találkozik Szaúd al-Fejszál herceggel, a királyság külügyminiszterével, mielőtt visszatérne állomáshelyére. A nagykövet visszautazásának tényét megerősítette Polgár Viktor külügyi szóvivő is. Az MTI-vel közölte, Rijád múlt csütörtökön értesítette a Külügyminisztériumot a visszatérés tényéről.
A miniszterelnök február 2-án tette ominózus kijelentését, a kapcsolatok ezt követően a mélypontra kerültek. A kormány számos alkalommal tagadta, hogy bármilyen viszály alakult volna ki Szaúd-Arábia és Magyarország között a kijelentés miatt, majd azt is tagadták, hogy a királyság nagykövete hazautazott. A kormányszóvivő később elismerte a távozás tényét, ám azt közölte újságírókkal, hogy a Hasem al-Fejszál csak a hagyományos, évente szokásos konzultációra utazott hazájába. Az emlékezetes incidens idején tervezte látogatását az arab országba Szili Katalin házelnök is, ám az utolsó pillanatban az utazás meghiúsult – az MSZP-s politikus környezete szerint azért, mert a párt szerint szükség volt Szili szavazatára az Országgyűlésben. Lapunk megírta, hogy információink szerint viszont Szaúd-Arábia mondta le az utat, tiltakozván a kormányfő kijelentése ellen. A kormányfő környezetéből számtalanszor elhangzott, hogy már lezárták az ügyet, a szaúdiak azonban csak tegnap döntöttek erről. Korábbi álláspontjukat jelzi, hogy több szaúdi utazás is tervbe volt véve az elmúlt időszakban, ám a várt vendégek kivétel nélkül lemondták az utat. Így tett többek között a szaúdi számvevőszék elnöke is.
Szaúd-Arábia egyébként az arab világ talán legtekintélyesebb országa, mivel itt található Mekka és Medina, az iszlám vallás két legszentebb helye. A föld mélye a világ legnagyobb olajkészletét rejti, így bár a mozlimok legradikálisabb puritán válfaja, a vahhabizmus az uralkodó irányzat a Korán útmutatásai alapján irányított abszolút monarchiában, az Egyesült Államok egyik legfontosabb stratégiai szövetségeséről van szó. A kapcsolatok erejét jelzi, hogy különleges gesztusként George Bush elnök a napokban texasi családi rezidenciáján fogadta Abdullah szaúdi trónörököst, az ország tényleges uralkodóját.
16 méter magas kútba esett egy három éves gyerek Hatvanban