Visszatér a szaúdi nagykövet

Szaúd-Arábia hivatalosan elfogadta Magyarország bocsánatkérését, és tegnap a külügyi tárca szóvivője bejelentette, visszaküldik Hasem al-Fejszál nagykövetet hazánkba. Ismeretes, Gyurcsány Ferenc viccesnek szánt kijelentését, miszerint a szaúdi futballcsapat tagjai között „nagyon sok terrorista volt”, Rijád sértőnek tartotta, ezért hazarendelte nagykövetét.

2005. 05. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap az Arab News szaúdi napilap internetes oldalán jelent meg a hír, miszerint a királyság elfogadta a hivatalos magyar bocsánatkérést a rosszul sikerült kijelentés miatt. A lap megemlíti, a nagykövet visszatérésével – amelynek pontos időpontját még nem tudni – helyreállnak a kétoldalú kapcsolatok. A szóvivő, Hisam al-Nahili közölte, a szaúdi nagykövet találkozik Szaúd al-Fejszál herceggel, a királyság külügyminiszterével, mielőtt visszatérne állomáshelyére. A nagykövet visszautazásának tényét megerősítette Polgár Viktor külügyi szóvivő is. Az MTI-vel közölte, Rijád múlt csütörtökön értesítette a Külügyminisztériumot a visszatérés tényéről.
A miniszterelnök február 2-án tette ominózus kijelentését, a kapcsolatok ezt követően a mélypontra kerültek. A kormány számos alkalommal tagadta, hogy bármilyen viszály alakult volna ki Szaúd-Arábia és Magyarország között a kijelentés miatt, majd azt is tagadták, hogy a királyság nagykövete hazautazott. A kormányszóvivő később elismerte a távozás tényét, ám azt közölte újságírókkal, hogy a Hasem al-Fejszál csak a hagyományos, évente szokásos konzultációra utazott hazájába. Az emlékezetes incidens idején tervezte látogatását az arab országba Szili Katalin házelnök is, ám az utolsó pillanatban az utazás meghiúsult – az MSZP-s politikus környezete szerint azért, mert a párt szerint szükség volt Szili szavazatára az Országgyűlésben. Lapunk megírta, hogy információink szerint viszont Szaúd-Arábia mondta le az utat, tiltakozván a kormányfő kijelentése ellen. A kormányfő környezetéből számtalanszor elhangzott, hogy már lezárták az ügyet, a szaúdiak azonban csak tegnap döntöttek erről. Korábbi álláspontjukat jelzi, hogy több szaúdi utazás is tervbe volt véve az elmúlt időszakban, ám a várt vendégek kivétel nélkül lemondták az utat. Így tett többek között a szaúdi számvevőszék elnöke is.
Szaúd-Arábia egyébként az arab világ talán legtekintélyesebb országa, mivel itt található Mekka és Medina, az iszlám vallás két legszentebb helye. A föld mélye a világ legnagyobb olajkészletét rejti, így bár a mozlimok legradikálisabb puritán válfaja, a vahhabizmus az uralkodó irányzat a Korán útmutatásai alapján irányított abszolút monarchiában, az Egyesült Államok egyik legfontosabb stratégiai szövetségeséről van szó. A kapcsolatok erejét jelzi, hogy különleges gesztusként George Bush elnök a napokban texasi családi rezidenciáján fogadta Abdullah szaúdi trónörököst, az ország tényleges uralkodóját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.