Dziwisz érsek II. János Pál útján

Meglepetéssel fogadta a közvélemény, amikor Stanislaw Dziwisz krakkói érsek visszautasította, hogy elégesse a néhai II. János Pál pápa leveleit, feljegyzéseit. Az egyházfő végrendelete szerint régi jó barátja, személyes titkára dolga lett volna a papírok megsemmisítése, ám Dziwisz szerint az iratok segíthetnek a holnap kezdődő szentté avatási eljárás sikerességében, így hiba lenne azokat elégetni.

2005. 06. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Semmit sem fogok elégetni. Ezt a nagy kincset meg kell tartani – jelentette ki Stanislaw Dziwisz, amikor az elhunyt pápa végrendeletéről kérdezték. Bár a Vatikánban szinte minden egyes döntés kötelező érvényű, ez esetben senki nem veheti rá Dziwiszt, hogy teljesítse barátja végső akaratát. A titkár úgy véli, ő szabad kezet kapott Karol Wojtylától a dokumentumokkal kapcsolatban. Valószínű, hogy nem kell a háttérben titkos megállapodást keresni, Dziwisz ugyanis túl régóta állt a pápa mellett ahhoz, hogy bármiben visszautasítsa „főnökét”. 1963-ban épp Karol Wojtyla szentelte pappá, s 1966-ban lett az akkori krakkói érsek titkára. Amikor az érsek székhelyét a lengyel városból Rómába tette át, mert pápává választották, magával vitte Dziwiszt is. A titkár hűségét a mostani pápa is értékelte. XVI. Benedek június 3-án kinevezte Krakkó érsekévé, abba a pozícióba, amelyet II. János Pál pápa töltött be 1978-ig. Különös a helyzet, mivel Joseph Ratzinger éppúgy a lengyel egyházfő szoros segítőjének és személyes jó barátjának számított, mint Dziwisz, így a mostani német pápa voltaképp elődje valószínű akaratát is teljesíti. Az egyetlen, amelyet nem kapott meg Dziwisz „karrierje” folyamán, az a bíborosok vörös reverendája. Sokan azonban úgy vélik, lelki szempontból a most kinevezett érsek is az egyház hercegei közé tartozik. II. János Pál pápa ugyanis a bíborosokat kreáló konzisztóriumokon többször említést tett „in pectore” kardinálisról, akinek a nevét csak ő tudta, még az érintett sem. Hogy ki lehetett ez a rejtélyes személy, az végül titok maradt, ám nem lehet kizárni, hogy Dziwisz a titkos bíboros.
Mivel a pápa Krakkóba helyezte a hűséges titkárt, Dziwisz távozik a Vatikánból, talán legfontosabbként a nagy létszámú „lengyel kontingens” tagjai közül. Szakértők azt tartják az egyik legérdekesebb kérdésnek, vajon a lengyel csoport visszatér-e szülőhazájába, vagy XVI. Benedek elfogadja őket munkatársaiként. Kovács Gergely atya, a Vatikánban dolgozó magyar pap szerint egyelőre semmi jele annak, hogy távoznának a lengyelek. Ugyanakkor XVI. Benedek előbb-utóbb át fogja alakítani a római Kúria működését, ennek pedig személyi következményei is lesznek. Ez azzal is járhat, hogy a lengyelek némelyike hazatér, s helyettük mondjuk németek érkezhetnek, ám Gergely atya szerint a közvélemény az ilyen változtatásokat drasztikusabbnak képzeli, mint ahogy azok valójában végbemennek. A folyosói pletykák arról szólnak, hogy a nyár végén valóban várható módosítás a Kúria működésében, ám ezt papok lévén – így egyik regulájuk épp az engedelmesség – senki sem várja rettegve, inkább kíváncsisággal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.