Thomas Hurndall a végzetes napon éppen gyermekeket próbált kimenekíteni egy lövöldözés közeléből. Viselte a Nemzetközi Szolidaritási Mozgalom (ISM) megkülönböztető színű ruháját, ennek ellenére egy izraeli katona fejbe lőtte. A brit diák a sebesülése miatt kómába esett, s bár hosszú ideig nem engedték hazaszállítani, végül Nagy-Britanniába került, ahol kilenc hónappal a lövés után meghalt. Gyilkosa előzetes vélemények szerint legfeljebb húsz évet kaphat tettéért. A bíróság az azóta leszerelt al-Hejbet vétkesnek találta emberölés mellett az igazságszolgáltatás akadályozásában, hamis tanúzásban és abban, hogy bajtársait is erre vette rá.
A beduin származású katona úgy vallott, hogy egy fegyveres palesztint vett célba, amikor a végzetes lövést leadta. A vizsgálat során azonban bebizonyosodott, hogy al-Hejb egy távcsöves mesterlövészpuskával lőtte fejbe a brit diákot, azaz nem fegyveres palesztinra, hanem a brit diákra célzott. Később a bűnös úgy vallott, meg akarta leckéztetni Hurndallt, mivel tiltott övezetbe lépett be, és a feje mellé célzott tíz centiméterrel. A lövés pillanatában azonban megingott, így fejbe lőtte a britet. A védelem álláspontja szerint egyébként Hurndall nem azért halt meg, mert lelőtték, hanem mert a brit orvosok félrekezelték.
A fiatalember családja nem tartja megfelelőnek az ítéletet, s szerintük fiuk halála semmit nem változtatott meg az izraeli hadsereg gyakorlatában. Anthony Hurndall, a fiú apja a döntést „korlátozott igazságszolgáltatásnak” nevezte, mivel szerinte ezzel a gyilkossággal az izraeliek saját országukról állítanak ki szegénységi bizonyítványt. Emellett szót emelt az ellen, hogy az izraeliek nem engedték be Tom két fiútestvérét az országba, amikor kihirdették az ítéletet. A határőrség szerint a két fiú nem volt hajlandó aláírni azt a nyilatkozatot, hogy az országban nem vesz részt palesztinok által szervezett tiltakozó akciókban. Mark Regev, az izraeli külügyminisztérium szóvivője közölte, a testvérek utazásának célja „nem volt teljesen ártatlan”, azaz valószínűsítette, hogy Tom gyilkosának elítélését felhasználták volna az izraeli bírósági gyakorlat elleni fellépésre.
Mint azt lapunknak az ISM egy másik tagja korábban nyilatkozta, Izrael minden külföldivel, aki a palesztin területekre igyekszik, és úgy gyanítják, hogy a polgárjogi mozgalom tagja, aláíratnak egy hasonló nyilatkozatot. Ebben az utazó előre mentesíti mindenfajta felelősség alól a hadsereg tagjait, még akkor is, ha esetleg lelövik ott-tartózkodása idején. A jelek szerint ezt a dokumentumot vagy nem írta alá a brit segítő, vagy a bíróság nem fogadta el jogszerű védekezésként. Elemzők rámutatnak: nem lehet egyetlen katona nyakába varrni az izraeli hadsereg által elkövetett gyilkosságokat, s csak újabb perek és ítéletek esetén lehet bízni a jelenlegi gyakorlat megváltozásában.
Esernyő nélkül ma kockázatos elindulni