Hazug demokrácia

2005. 06. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy szakállú, torzonborz, fegyveres emberek járják mostanság Izrael útjait. Itt lezárják az észak–déli autópályát, másutt tönkreteszik a hadsereg gépjárműparkját, vagy elvágják az elektromos vezetékeket. Narancssárga ruhában járnak, rajta Dávid-csillaggal, esetleg a zsidó jelképet narancsszínű papírból kivágják, és ruhájukra varrják. A szimbólum könnyen érthető: őseiket a nácik kényszerítették így zsidóságuk megvallására, s zárták gettókba, ők viszont saját népük páriái lettek. Zsidó zsidónak farkasa – kiáltják a Gázai övezet telepesei a világnak, s rettegve várják a napot, amikor kiűzik őket az izraeli hadsereg katonái. Olyan eddig még soha nem esett meg Izrael történelmében, hogy felszámolják a megszállt területen saját infrastruktúrájukat, és ott élő honfitársaikat erővel kiutasítják. Egyes szakértők azonnal polgárháborút vizionálnak, amely alapjaiban rengetné meg a zsidó valláson alapuló társadalmat. Nem lehet biztosra venni semmit, ám a fegyveres összetűzés valós veszély. A kormány közölte, a kivonulni nem hajlandó telepesek arzenálját erővel is elveszi, a hosszú szakállas emberek pedig úgy válaszoltak, hogy elkezdtek megerősíteni egy szállodát. Egyesek ott kívánják ugyanis elbarikádozni magukat, amikor augusztus végén értük jönnek a katonák. Azt pedig tudják, hogy nem lesz könnyű kifüstölni őket onnan, amíg a világ összes televíziós stábja a helyszínen forgat.
A keskeny földnyelv elhagyása azonban napról napra biztosabb, már ha valamit ezzel a jelzővel lehet illetni a világ e részén. Izrael megtör egy fél évszázados tabut, amely egyszerre előremutató, ám veszélyes is. A kivonulásnak örülnek a palesztinok, akik így közlekedhetnek városaik között, ám a ki- és belépés az övezetbe továbbra is az izraeliek kénye-kedvétől függ. Egyiptom felé nem nyitják meg a határt, sőt minden eddiginél keményebb lesz az ellenőrzés, megakadályozandó a fegyvercsempészetet. A palesztinok élete bizonyos mértékben javulni fog, legalábbis nem kell minden nap idegen katonáktól tartaniuk. Az a bizonyos független Palesztina azonban továbbra is álom marad.
Egy kicsivel keletebbre, Ciszjordániában azonban csak most kezdhetnek igazán aggódni a helyiek. A négy elzárt zsidótelep felszámolása a terület északi részén gesztusnak elmegy, ám a Gázai övezet elhagyása könnyen lehet a jeruzsálemi kormány első és egyben utolsó békülékeny lépése. Esetleg Ariel Saron is úgy számol, hogy ekkora jótéteményt, mint amit ő a gázaiakkal cselekedett, még nem látott a világ (főleg Amerika), így mindenkinek meg kell értenie a „megváltozott realitásokat”. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a biztonsági fal bizony határvonallá válhat, főként azokon a területeken, ahol az illegális települések komoly városokká nőttek (Ariel, Máále Adumim). Gázát elsőnek – volt a jelszó 1993-ban, az oslói béketárgyalások után. Nagyon úgy tűnik, hogy ebből az elsőből egyúttal utolsó is válik, s akkor a palesztinok jogosan érezhetik: valaki nagyon becsapta őket. Izrael kormánya pedig az ezerszer elátkozott tervvel kétfrontos háborút nyit. Magára haragíthatja az arra könnyen kapható palesztinokat, valamint a már említett telepeseket is. A „hagyományos” lakosság sem áll viszont olyan mértékben a terv mellett, hogy a lépés végrehajtásától szavazatokat várhatna az egyébként igen stabilnak bizonyuló Saron-kabinet.
A tervet talán csak egy újabb palesztin felkelés (vagy a vizionált polgárháború) tudná megakadályozni, amelynek vezető ereje szinte bizonyosan nem a Fatah lenne. Egyre komolyabban kopogtat a nagypolitika csarnokába bebocsátást kérve a Hamász, amelynek létrehozása a palesztin népet megosztani vágyó terv része volt. A Muzulmán Testvériség elvei mentén kialakított csoport azonban kinőtte a neki szánt teret, s most már a születésénél bábáskodó Izraelre is komoly fenyegetést jelent. Ráadásul a folyamatosan megújulni kényszerülő Palesztin Hatóság valóban demokratikus helyhatósági választásain is olyan kiváló eredményt ért el a radikális szervezet, hogy az az uralkodó Fatahnak, Izraelnek, valamint a Hamászt terrorcsoportnak tartó Egyesült Államoknak és EU-nak is kínos. Részint emiatt maradnak el a júliusra tervezett általános választások a palesztin területeken, pedig a Hamász szívesen megmérette volna magát, ha már lendületbe jött.
A demokrácia bizony néha visszaüthet, ha a külföldi stratégák nem ismerik a helyi sajátosságokat. A palesztin választásokról mindenki, még a nemzetközi megfigyelők is dicsérően nyilatkoztak. Ezután különösen kínos, ha egy terrorszervezetnek tartott párt győz. Ilyesmi történt a Szentföldtől nem is nagyon messze, Libanonban. Ott a nagyvilág forradalmakat általában megtapsoló része azt láthatta, hogy a bátor libanoni nép kiűzi a szíriai tankokat hazájából, majd a hirtelen jött lelkesedés egészen a választásokig kitart. Észak-Libanonban győztek is a Szíria-ellenes erők, ám a déli területeken még mindig fájó emlék a 2000-ig tartó izraeli megszállás, amely a Sebáa-farmok esetében máig fennáll. A voksolók legtöbbje pedig az Amal és a Hezbollah szervezetek listáira szavazott. A demokratikus választás így azt a Hezbollahot juttatta a helyi önkormányzatokba és a bejrúti parlamentbe, amelyet a déli szomszéd évtizedek óta kárhoztat, s megpróbálja elérni, hogy nyugati szövetségesei felvegyék „Isten pártját” a terrorlistájukra. Ha ez megtörténne, az egyet jelentene a demokrácia megcsúfolásával. Az, hogy az emberek egy-egy fegyveres szervezetre szavaznak, nem jelenti feltétlenül azt, hogy ott kizárólag vérszomjas, bosszúálló emberek élnek. A valódi okok keresése azonban nem erőssége a nyugati nagyhatalmaknak.
Ez a helyzet persze kristálytisztán látszik Irakban is. Ott megtörtént az, hogy az összes megszállók ellen harcoló embert terroristának nevezték. Gombamód szaporodnak a kilométerhosszú fantázianévvel illetett csoportok, amelyek mind rettentő veszélyesnek tűnnek. Az összeesküvés-elméleteket szerető emberek – a tapasztalatok alapján Washington tele van ilyenekkel – úgy tartják, az al-Kaida hidrájának ezernyi fejével állnak szemben, amelyek közül ha kifüstölnek egyet, újabb kettő ugrik helyébe. Azt is elképzelhetőnek tartják, hogy a gyilkosok magától Oszama bin Ladentől kapják utasításaikat. Ám azt előre kizárják, hogy valamit nagyon elrontottak a hadjárat megtervezésénél, majd a Szaddám Huszein megbuktatása utáni Irak kormányzásánál. Hónapokon át sulykolták az oda készülő katonáknak, hogy az iraki nép virágesővel fogadja majd őket, s talán máig nem értik, miért nem történt ez úgy, mint a Sivatagi kommandó 4-ben. A legendák szerint Lyndon B. Johnson a vietnami háború kellős közepén csalódottan kérdezte: „Miért nem szeretnek minket a vietnamiak? A mi segítségünkkel ők is boldogan és gazdagon élhetnének!” Sem akkor, sem most nincs az amerikai elnök mellett olyan személy, aki elmagyarázná a tévedést. A megszálló katona akkor is gyűlöletes marad, ha jó a kocsija, csillog a fegyvere, és csokit osztogat a gyerekeknek. Különösen akkor, ha a helyi szokásokra fittyet hányva meghatározza, ki is uralja az országot. Sőt, az egésznek olyan jelleget kölcsönöz, mintha demokrácia lenne, olyan rendszer, amely a két folyó mentén soha nem volt, s talán nem is lesz. Az Egyesült Államok csúnyán elrontotta a nagy lehetőséget, hogy finomítson nemzetközi megítélésén. Hol van már az az Amerika, amely az ígéret földje volt emberek milliói számára!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.