Lezárt katonai övezetnek nyilváníthatják a Gázai övezetet, ha így folytatódik a telepesek ellenállási akciója – jelentette ki a Háárec izraeli napilap a hadsereg név nélkül nyilatkozó illetékesére hivatkozva. A helyzet ugyanis több mint aggasztó. A Gázai övezetben élő mintegy nyolcezer telepes közül sokan semmilyen körülmények között nem hagyják el lakhelyüket, és mint fogalmaznak, fegyverrel is megvédik otthonaikat. A probléma azonban az, hogy a cionista alapokon létrejött Izrael kollektív tudatában az él, hogy a zsidók itt saját erejükből építenek országot az ellenséges arabok tengerében, azaz a védekezés csak örök ellenségeikkel szemben képzelhető el. Most viszont ugyanolyan zsidók az értük jövő katonák, mint ők, akik küldetéstudattal felvértezve „feltörik a sivatagot”.
Az elhibázott politika odáig juttatta Izraelt, hogy telepesei teljesen elidegenedtek tőle. A fanatikus zsidó telepesek gyermekei mindenben túllépnek szüleik „liberalizmusán”, erkölcsi gátlások nélkül lőnek a palesztinokra, s mostantól a katonákra is. Számukra Izrael inkább a bűnös Babilonra hasonlít, hiszen a politikusok nem tartják be a vallási törvényeket, s nem teszik kötelezővé azokat a lakosság számára sem. Honlapjaikon ugyanúgy szapulják Ariel Saron miniszterelnököt, mint a palesztinokat.
A jelek szerint az izraeli lakosság – amely túlnyomó többségben világias beállítottságú emberekből áll – is kezd a telepesek felé húzni. Míg néhány hónapja még egyértelműen támogatták a kivonulást a keskeny földnyelvből, mára 48 százalékos egyetértés mellett 41 százalék ellenzi a lépést. Ezekkel az adatokkal pedig a kormányfőnek is szembe kell néznie, főként azért, mert a kormányzó Likud párton belül már felülkerekedtek az ellenzők. A politikai túlélést Saron számára egyértelműen a kiürítés végrehajtása jelenti, s különben is, túl sokszor és sok fórumon jelentették be a terv végrehajtását. Azzal azonban senki nem számolt, hogy az általuk kinevelt telepestársadalom olyan mértékben radikalizálódott, hogy számukra a jelenlegi Izrael Állam káromkodásnak számít.
A következő három évre szóló bérmegállapodás is azt jelzi, hogy középtávon is javul a tervezhetőség a gazdaságban