Piacellenes országok

2005. 06. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lelassult a tavaly májusban kibővített Európai Unió gazdasági növekedése – legalábbis a friss adatok erről tanúskodnak. A 25 tagú EU az első negyedévben ugyanis a becslés szerint csak 1,7 százalékkal gyarapodott. A lassulás okait kutatva a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) arra a meglepő következtetésre jutott, hogy az Európai Unióban túlságosan erős a szabályozás, sőt egyes országok piacellenesek.
A fenti adat ez egész európai gazdaság lassulását jelzi, tudniillik a múlt esztendőben még 2,3 százalék volt a jelenlegi Európai Unió első negyedéves GDP-bővülése. Az egyes tagállamokban készült becslések szerint Németországban csak 1,1 százalék lesz a gazdaság bővülése, míg Olaszországban egyenesen csökkenés várható: a GDP az előzetes adatok szerint 0,2 százalékkal elmarad a tavalyi első negyedéves eredménytől. Hazánk legfontosabb külpiaca, Németország éves viszonylatban még az egyszázalékos növekedést sem éri majd el – jósolják az elemzők, akik szerint a hivatalban lévő német kormánynak hamarosan módosítania kell 1,7 százalékos prognózisát. Ugyanakkor uniós szinten kifejezetten dinamikusnak mondható a brit gazdaság, amely az ott készült becslés szerint 2,8 százalékkal nő. Az új EU-tagok közül eddig csak Litvánia készített GDP-becslést, a balti ország 5,6 százalékos növekedése irigylésre méltónak mondható.
A nemzetközi szervezet szerint a 2004 májusában csatlakozott országok közül Lengyelország, Szlovákia, Magyarország és Csehország egyértelműen lehúzzák az EU egy főre eső átlagos GDP-mutatóját, ám a dinamika szempontjából javítják az európai statisztikát. A 2004-es bővítés előtti tizenöt európai uniós tagország egy főre eső bruttó hazai terméke csaknem 30 százalékkal kisebb az Egyesült Államok hasonló mutatójánál, és az amerikainál gyengébb növekedési dinamika miatt a lemaradás egyre nő.
A tanulmány szerint a tizenöt régi tagország lemaradása nagy részben a rendelkezésre álló munkaerő nem elégséges kihasználásának a következménye, de hozzájárul az amerikainál alacsonyabb termelékenység is. Az előbbi szempontjából a leginkább Franciaország szégyenkezhet, míg az utóbbi esetében Lengyelország és Szlovákia az európai sereghajtók, de Magyarország sem javítja az európai pozíciót. A közgazdasági elmélet és gyakorlat szerint a nem piacbarát szabályozási környezet az alacsony munkatermelékenység, így áttételesen a reálgazdasági lemaradás egyik legfontosabb oka. Az OECD vizsgálódása megerősíti ezt a megállapítást, ugyanis az állami szerepvállalás nagyságát, a vállalkozásokat érintő versenykorlátozásokat, illetve a kereskedelmet és a beruházásokat korlátozó szabályokat figyelembe vevő elemzés szerint az Egyesült Államok környezete piacbarátnak nevezhető, míg az EU-tagállamok nagy többsége csupán közepesen piacbarát, illetve viszonylag restriktív minősítést kapott. A felmérés alapján legkevésbé Lengyelország szabályozása felel meg a liberális gazdaságpolitikai elveknek, a leginkább pedig Dánia, Szlovákia és Írország vette át az angolszász országok többségére jellemző modellt. A nagyok közül Franciaországot és Olaszországot is a viszonylag piacellenes országok közé sorolták az elemzést készítő szakemberek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.