Színjáték voksokkal

2005. 06. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Libanonban szinte el sem kezdődött a győztesek felszabadult ünneplése, máris többen felhívták rá a figyelmet: a Szíria-ellenes erők sikerének egyik kulcsa az, hogy a választási és hatalomgyakorlási rendszer tragikusan rossz. Tükrözi ugyan a lakosság nemzetiségi-vallási megoszlását, ám inkább színjátékra hasonlít a voksolás, mintsem pártok küzdelmére.
Libanon régóta küzd függetlenségéért, ez az emberöltőnyi küzdelem pedig érthetően nyomot hagyott az emberek lelkén és a politikai berendezkedésen is. Míg Bejrút értelmiségi köre értelemszerűen Szíriától tart leginkább, Dél-Libanon lakói Izraeltől félnek, hiszen élénken él bennük a háború és az azt követő megszállás emléke. A négy fordulóra elnyújtott szavazás adatai pedig külön-külön rámutatnak a rendszer visszásságaira. Bejrút 19 mandátumát Szaíd Haríri, a meggyilkolt exkormányfő fia nyerte el. Dél-Libanonban az összes, azaz 23 képviselői hely a Szíria-párti, fegyveres Hezbollah és az Amal csoportok kezére került. A harmadik fordulóban a Bekaa-völgy északi részén tízből tíz hely a Hezbollahnak ment, délen hatból öt Harírinek, középen hétből hat Aun csoportjának, egy pedig Haríri pártjának. A Libanon-hegység déli területein elnyerhető 19 mandátum szintén Haríriékat gazdagította, északon viszont 16-ból csak egyet kaptak meg, 15 Auné lett. Az utolsó fordulóban a Haríri-pártnak a 28 mandátumból legalább 21-et kellett megszereznie. Az eredmény azonban olyan lett, amilyennek ezen a választáson lennie kellett: mind a 28 hely a Szíria-ellenes szövetség ölébe hullott.
Szaíd Harírit a nyugati sajtó a Damaszkusszal szembeszálló fiatal politikusnak tartja, akivel szemben áll a dörzsölt Michel Aun Szíria-párti szövetségeseivel, hogy visszaforgassa a történelem kerekét. Libanon-szerte ismert azonban Aun megalkuvást nem tűrő Szíria-ellenessége. A polgárháború során nevet szerzett tábornok épp azért kényszerült száműzetésbe, mert csapatait a szíriai erők legyőzték. Csak a választások előtt, a szíriaiak távozásával térhetett haza, ám gyorsan összekülönbözött a drúz vezetővel, Válid Dzsumblattal, aki végül az ifjú Haríri oldalán kötött ki. Aun pedig saját útját járta, s mivel nem tart a Haríri– Dzsumblatt-tandemmel, Szíria-pártinak bélyegzik a nyugati sajtóban.
Jellemző a libanoni rendszer furcsaságaira, hogy a győztes párt csak azért szomorú kissé, mert a 72 hely a parlamentben Aunék 21 és a Hezbollah–Amal-koalíció 35 mandátuma mellett nem jelent kétharmados többséget, így nem mozdíthatják el Émile Lahoud államfőt – aki Szíria pártján áll. Azaz győzött a „cédrusos forradalom”, megrendeztek egy demokratikus választást Libanonban, ám a hatalommegosztáson alapuló rendszer elavult, s a közös ellenségkép sem olyan egyértelmű az országban, mint az kívülről látszik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.