Saron láthatóan nem hajlandó megfontolni a visszakozást a róla elnevezett kivonulásról. A Saron-tervet ugyanis láthatóan minden fórumon erővel átkényszerítette, és sok elemző úgy tartja, az ő politikai jövője függ a kivonulástól. Bár az elmúlt napokig mind az izraeli közvélemény, mind a Saronnal szemben érthetően kritikus palesztin lakosság bizalommal fogadta a lépést, az erőszak kiújulásával az elutasító hangok kezdenek megerősödni az országban. A legutóbbi felmérés szerint – amely korábban rendszeresen 60 százalék fölött mutatta a támogatókat – tegnap már csak 50 százalék körüli igen szavazatokat regisztrált, az ellenzők pedig 40 százalékra izmosodtak. Hozzájárul véleményükhöz, hogy a telepesek nagy része ugyan belenyugodott a költözködésbe, ugyanakkor a „kemény mag” naponta hallat magáról polgári engedetlenségi mozgalma újabb akcióival. A telepesek és gyermekeik lezárják a főutakat és autópályákat, megrongálják az izraeli hadsereg járműveit, s készülnek az augusztus végén várható kivonulás elkezdésére. A jelek szerint eszük ágában sincs elhagyni lakhelyüket, inkább harcolnak, akár fegyverrel is az izraeli katonák ellen. Augusztusig a helyzet egyre forróbb lesz, vélik elemzők, csak az a kérdéses, hogy a kormány kitart-e álláspontja mellett, vagy az utolsó pillanatban hátraarcot csinál.
Hivatkozva esetleg az egyre fokozódó palesztin erőszakra, amelyért a Palesztin Hatóság vezető erejét, a Fatahot, valamint a Hamász mozgalmat szokták kárhoztatni. Ez utóbbi azonban jó úton halad afelé, hogy előbb-utóbb kikerüljön a terrorszervezetek feketelistájáról, és beléphessen a politikai pártok szalonjába. Az amerikaiak legutóbbi nyilatkozatai legalábbis ezt támasztják alá. Washington ugyanis hozzájárul ahhoz, hogy a fegyvereit leszerelni nem kívánó Hamász is megküzdhessen a palesztin politikai arénában. Az amerikai enyhülés egyesek szerint az európai diplomaták kérésére következett be, ám ennek kissé ellentmond Jack Straw véleménye. A brit külügyminiszter tegnap kijelentette:, addig nem áll szóba a Hamász vezetőivel, amíg azok fel nem hagynak a fegyveres harccal.
Izrael szintén nem hajlik a megegyezésre a szervezettel. Bár a Hamász éppenséggel az a szellem, amelyet Tel-Aviv engedett ki a palackból valamikor a 70-es évek végén. Akkor Izrael egy olyan szervezetet akart létrehozni, amely szemben áll a szekuláris Palesztin Felszabadítási Szervezettel, és vallási-nacionalista hozzáállásával megosztja a népet. Izrael hadserege szorgalmazza, hogy a szervezeten „pusztító csapást” hajtsanak végre. A Hamász hónapok óta rakétákat lő a gázai övezetből a szomszédos zsidó településekre, s ezt meg akarja torolni a katonaság. „Nincs kivonulás, ha tart az erőszak” – jelentették ki politikusok a terv kidolgozásakor, ám nehéz meggyőzni a Hamászt arról, hogy a távozás nem az ő harcuk eredménye.
Támogatás a telepeseknek. Napról napra nő azon katonák száma, akik visszautasítják, hogy részt vegyenek a gázai kivonulásban – írja a Jediót Ahronót. A szolgálatmegtagadók eddig nemigen kaptak büntetést, Liron Leibman ezredes, az izraeli hadsereg főügyésze viszont vizsgálatot kíván indítani, amely hadbíróság elé állítaná a katonákat. Emellett újabb amerikai politikusokból álló csoport érkezett a Gázai övezet telepeire. Egy New York-i szenátor, John Sampson közölte, hazájában felemeli szavát a kivonulás ellen, és újabb csoportokat hív a területre. (S. L. S.)