A kormányszóvivő azzal kapcsolatban nyilatkozott, hogy Gyurcsány Ferenc kormányfő szombaton Sopronban közölte: új tárgyalást kell kezdeni egy légtérvédelmi célokat szolgáló radarépítési projektről, mert a magyar határ déli irányból rendkívüli módon nyitott, a Zengőre tervezett lokátor megépítése azonban nagy társadalmi ellenállásba ütközik. A miniszterelnök közölte azt is, hogy a lokátorállomás szükségességét tesztrepüléssel is bizonyították, a próbarepülést végző gép déli irányból Dunaújvárosig jutott, és a radarok nem tudták követni, „pedig Dunaújváros már Paks után van”. Időközben kiderült az is, hogy a tesztrepülést a kormány megrendelésére Vári Gyula szocialista képviselő végezte még tavasszal egy cseh Zlin típusú kisgéppel a Magyar Repülőszövetség elnökeként.
*
– Magyarország gyenge pontjainak ilyen szintű kiteregetése felveti az államtitoksértés gyanúját – közölte Simicskó István, a parlament honvédelmi bizottságának fideszes alelnöke a kormányfő hét végi kijelentéseivel kapcsolatban. Iváncsik Imre, a honvédelmi tárca politikai államtitkára kérdésünkre nem cáfolta, minősített információ az, hogy például Paks felett fehér foltok vannak a magyar légtérfigyelő rendszerben. Szerinte azonban a miniszterelnök azt szerette volna bemutatni, hogy milyen nagy szükség van a harmadik, Zengőre tervezett radarra.
– Az európai terrorveszély fokozódásának idején óriási felelőtlenség felhívni a figyelmet hazánk légterének védtelenségére egy olyan „játék” kedvéért, amellyel a zengői beruházás szükségességét kívánják igazolni – jelentette ki lapunknak Simicskó István. A képviselő érthetetlennek tartja azt is, hogy miért éppen Várit kérték fel tesztelésre. – Ezzel az erővel a kormányfő akár Kóka János gazdasági minisztert is elküldhette volna a helikopterével a déli határvidékre – jegyezte meg a politikus. Hangsúlyozta: a lokátorállomás ügyében konkrét lépésekre lenne szükség, tehetetlenségével a kormány a döntésképtelenség benyomását kelti a NATO-ban.
Iváncsik Imre a tegnapi szóvivői tájékoztatón közölte: a miniszterelnök által szombaton bejelentett tesztrepülés egy volt azok közül, melyeket a honvédség a Magyar Repülőszövetséggel együttműködésben hajt végre, hogy felmérjék a védelmi képességet, illetve meghatározzák, mely pontokon van szükség ezek javítására. – A mindennapos kockázati szintet meghaladó veszélyeztetettség esetén további intézkedésekre van szükség – tette hozzá az MSZP-s politikus. Ugyanakkor azt is állította, hogy Paks „az időközben foganatosított intézkedések hatására” biztonságban van. Arra, hogy akkor mi szükség van a harmadik lokátorra, azt válaszolta: az egész ország légterét hasonló biztonságban kell tudni, és „soha sincs olyan helyzet, hogy ezt ne lehetne tovább erősíteni”.
Mind a kormányszóvivő, mind az államtitkár ragaszkodott ahhoz, hogy Vári Gyula szocialista országgyűlési képviselő mint a Magyar Repülőszövetség elnöke vett részt a tesztrepülésen. Iváncsik kérdésünkre kifejtette: az ilyen tesztrepüléseknek nincs kialakult rendje, kitűnő partner volt a repülőszövetség által használt kisgép.
Vári Gyula lapunknak elmondta: a kormány a Magyar Repülőszövetséget arra kérte fel, hogy tesztrepüléssel ellenőrizzék, jelenleg mire képes a légtérvédelem Magyarország déli határvidékén. – A szövetség, amelynek a szocialista képviselő az elnöke, pár százezer forintot kapott a próbarepülésért – állította a repülő-világbajnok. Tájékoztatása szerint egészen Mohácsig repült, majd visszatért a szövetség kezelésében lévő budaörsi repülőtérre. A tesztrepülési tervet egyeztették a légierő parancsnokságával, de a végrehajtók nem tudtak az akcióról – tudtuk meg Váritól, aki szerint nem árult el államtitkot a miniszterelnök, amikor erről beszélt a nyilvánosság előtt.
Megfosztották mandátumától Fekete-Győr Andrást