Amerikai célokat követhet a brit uniós elnökség

T e r r o r L o n d o n b a n A támadások a klasszikus al-Kaida-akciók formáját követik, így nagyon valószínű, hogy ez a szervezet hajtotta végre a merényleteket – fogalmazott Gorka Sebestyén. A biztonságpolitikai szakértőhöz hasonlóan vélekedett Nógrádi György is, aki inkább terrorcsoportok laza hálózataként írja le az al-Kaidát, amely akár az olimpiai pályázat sikere miatt dönthetett a merényletek mellett.

2005. 07. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Árulkodó jelek, hogy egyszerre több támadást hajtottak végre, ezeket összehangolták, valamint a madridi robbantásokhoz hasonlóan a csúcsforgalom idején történt az esemény, egy nagy horderejű politikai esemény alatt – mutatott rá a biztonságpolitikai szakértő. Úgy vélte, míg Madridban a közelgő választások miatt robbantottak az Atocha pályaudvaron, London belvárosa a G8-csúcstalálkozó miatt borulhatott lángba. Mint Gorka elmondta, az ilyen támadások hatalmas stratégiai harcászat részei, s London ilyen szempontból logikus döntés, hiszen épp az Egyesült Királyság támogatta legerőteljesebben Amerika invázióit Afganisztánban és Irakban.
A biztonságpolitikai szakértő elmondta, a brit kormány a mostani támadások fényében talán meglepő módon, de igen hatékony volt a terrorista sejtek felgöngyölítésében 2001. szeptember 11-e után.
Nógrádi György szerint a mostani támadások abban a városban történtek, amely 2012-ben olimpiát fog rendezni, s így üzent a helyi radikális csoport a világnak: hét év múlva sem lesz biztonságosabb hely a brit metropolis, mint most. A biztonságpolitikai szakértő a támadások hátterében látja többek között London elkötelezettségét az iraki szerepvállalásban, valamint a G8-csúcs rendezését is. „Az al-Kaida olyan szervezetek laza hálózata, amelyben a tagok nagyrészt önállóak” – vélte Nógrádi, aki közölte, ha Oszama bin Ladent megölnék is, a hálózat tovább élne.
Az EU esetlegesen változó hozzáállását tárgyalva rámutatott, hogy „a második világháború vége óta nem került szembe egymással ilyen élesen az unió három vezető hatalma, Nagy-Britannia, Németország és Franciaország”. A biztonságpolitikai szakértő úgy gondolta, az EU következő fél évében Nagy-Britannia – a tőle megszokott módon – az amerikai célok érvényesülését fogja szorgalmazni, így a mezőgazdasági termelők helyett az iparra, a technológiai fejlesztésekre, az oktatásra költik a támogatásokat. Egyúttal elmondta, az Európai Unió képtelen lesz az érdekeit védeni a stratégiailag kiemelten fontos közel-keleti vagy észak-afrikai térségben, nem lévén közös kül- és biztonságpolitikája. Ennélfogva Nógrádi szerint az amerikai törekvések fognak érvényesülni ezen a téren is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.