Egy járókelő hívta ki a mentőszolgálatot, megadta a pontos helyszínt és a saját adatait is. Húsz perc múlva a mentő még sehol sem volt, ám megérkezett egy rendőrjárőr. Konyharuhával szorították el az egyre erősödő vérzést. Huszonöt perccel a riasztás után újra hívták a 104-et, mondván, nem egy megközelíthetetlen zsákfaluba, hanem a főváros közepébe kértek mentőt.
*
A diszpécser közölte: hogy tudomásul vették V. János kifogását, és lecsapta a kagylót. Közben megérkezett egy második, majd egy harmadik járőrkocsi is. Az egyik rendőr megpróbálta fölvenni a sérült adatait, majd újabb várakozás után a saját ügyeletükre szólt be, és kérte: sürgessék meg azt a mentőt. A segítség végül 52 perc múlva érkezett meg.
Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) kommunikációs vezetője ezzel szemben úgy értesült, hogy a mentőket egy járóképes, ittas férfihoz riasztották. A bejelentő, V. János – miként lapunknak elmondta – nem tudhatta, hogy a férfi ittas-e vagy sem, de szerinte egy sérült ellátásakor ez nem lehet mérvadó. Másrészt a férfi fejéből patakzott a vér, tehát szóba sem jöhetett, hogy felálljon és továbblépjen. Abban a helyzetben az égvilágon senki sem tudhatta, hogy mennyire súlyos a sérülése, még a diszpécser sem.
Győrfi közölte: abban az időben a mentőkocsikat súlyosabb esetekhez hívták – aznap országosan kétezer sikeres bevetésük volt –, ezért a mentésirányító csak 18 óra 40 perckor (azaz több mint háromnegyed órával az első riasztás után) tudott autót indítani. A mentő végül az első jelzés után 52 perccel érkezett a helyszínre és fél órával később az ügyeletes kórházba. A sürgős hívások 78 százalékában érkeznek 15 percen belül a helyszínre, a nyugat-európai országokban ez az arány 90-92 százalék – folytatta a szóvivő. Az esetek 4,2 százalékában azonban csak 30 percnél hosszabb idő alatt jutnak el a sérültekhez. Ezen az arányon is javítani szeretnének az OMSZ fejlesztésére kidolgozott programmal, a mentőállomás-hálózat sűrítését, az irányítási rendszer korszerűsítését és a szervezeti átalakítást már elkezdték.
A 2025-ös büdzsé megalapozza a dinamikus bérnövekedést