Egy órát vártak a mentőre

Csaknem egy órába telt, míg a járókelők és a rendőrök ismételt sürgetésére kiérkezett a mentő a budapesti Bocskai és a Fadrusz utca sarkán fekvő vérző fejű férfihoz július 6-án délután.

2005. 07. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy járókelő hívta ki a mentőszolgálatot, megadta a pontos helyszínt és a saját adatait is. Húsz perc múlva a mentő még sehol sem volt, ám megérkezett egy rendőrjárőr. Konyharuhával szorították el az egyre erősödő vérzést. Huszonöt perccel a riasztás után újra hívták a 104-et, mondván, nem egy megközelíthetetlen zsákfaluba, hanem a főváros közepébe kértek mentőt.
*
A diszpécser közölte: hogy tudomásul vették V. János kifogását, és lecsapta a kagylót. Közben megérkezett egy második, majd egy harmadik járőrkocsi is. Az egyik rendőr megpróbálta fölvenni a sérült adatait, majd újabb várakozás után a saját ügyeletükre szólt be, és kérte: sürgessék meg azt a mentőt. A segítség végül 52 perc múlva érkezett meg.
Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) kommunikációs vezetője ezzel szemben úgy értesült, hogy a mentőket egy járóképes, ittas férfihoz riasztották. A bejelentő, V. János – miként lapunknak elmondta – nem tudhatta, hogy a férfi ittas-e vagy sem, de szerinte egy sérült ellátásakor ez nem lehet mérvadó. Másrészt a férfi fejéből patakzott a vér, tehát szóba sem jöhetett, hogy felálljon és továbblépjen. Abban a helyzetben az égvilágon senki sem tudhatta, hogy mennyire súlyos a sérülése, még a diszpécser sem.
Győrfi közölte: abban az időben a mentőkocsikat súlyosabb esetekhez hívták – aznap országosan kétezer sikeres bevetésük volt –, ezért a mentésirányító csak 18 óra 40 perckor (azaz több mint háromnegyed órával az első riasztás után) tudott autót indítani. A mentő végül az első jelzés után 52 perccel érkezett a helyszínre és fél órával később az ügyeletes kórházba. A sürgős hívások 78 százalékában érkeznek 15 percen belül a helyszínre, a nyugat-európai országokban ez az arány 90-92 százalék – folytatta a szóvivő. Az esetek 4,2 százalékában azonban csak 30 percnél hosszabb idő alatt jutnak el a sérültekhez. Ezen az arányon is javítani szeretnének az OMSZ fejlesztésére kidolgozott programmal, a mentőállomás-hálózat sűrítését, az irányítási rendszer korszerűsítését és a szervezeti átalakítást már elkezdték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.