Felmérik az afgán terepet

Kormányszakértők utaznak Afganisztánba, hogy megvizsgálják, milyen feltételekkel vehetünk részt az ázsiai ország újjáépítésében. A kabinet az ügyben négypárti egyeztetést kezdeményez, mert évekre elkötelezhetik az országot arra, hogy milliárdokat költsünk el a válságövezetben a központi költségvetésből. Eddig csak tehetősebb országok vállaltak szerepet az újjáépítésben.

2005. 07. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Juhász Ferenc honvédelmi miniszter a katonai attasék konferenciáján közölte: a Külügyminisztérium és a Honvédelmi Minisztérium szakértői a közeljövőben Afganisztánba utaznak, hogy megvizsgálják, milyen feltételekkel vehetünk részt az ázsiai ország újjáépítésében közreműködő, úgynevezett PRT- (tartományi újjáépítési csoport) egységek munkájában.
Mint megírtuk, egy magyar PRT-alakulat felállításáról kormánybizottság folytat vizsgálatot, az új szerepvállalás öt-tíz évig tartana, és a központi költségvetésből finanszíroznák. A PRT-egységek a NATO nemzetközi missziójának (ISAF) keretében működnek, ezért kormánydöntés is elegendő lenne a magyar részvételhez, de a kabinet négypárti egyeztetést tervez az ügyben.
Juhász Ferenc kijelentette: a választások előtt nem lenne szerencsés, ha nem egyeztetnének a politikai pártokkal a kérdésben, hiszen a magyar PRT-csoport előreláthatólag csak az országgyűlési választások után fél vagy egy évvel indulhatna útnak Afganisztánba. A térségben egyébként eddig főként a tehetősebb nemzetek, például az USA, Nagy-Britannia, Új-Zéland vállalt szerepet az újjáépítési csoportokban, mert ez – forintban számolva – milliárdos költségekkel jár. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi kormány egy PRT-egység Kabulba küldésével évekre elkötelezné a Magyar Köztársaságot arra, hogy milliárdokat fordítson a költségvetéséből Afganisztán újjáépítésére.
– Szívesen vesszük, ha minket is tájékoztatnak egy esetleges újjáépítő misszióról, de szeretnénk a kormányt emlékeztetni arra, hogy a kérésükre az ellenzék jóváhagyta az alkotmány olyan értelmű módosítását, miszerint a NATO-műveletekhez való hozzájáruláshoz nem kell a parlament felhatalmazása – mutatott rá Simicskó István (Fidesz). A képviselő azt javasolja a kormánynak, hogy az általa hangsúlyozott lendülettel merjen felelősséggel dönteni ebben az ügyben, mérlegelve azt is, hogy az új szerepvállalás finanszírozásához szükséges milliárdok nem fognak-e hiányozni a Magyar Köztársaság költségvetéséből.
– Erről a felajánlásról a jelenlegi kormánynak kell határoznia, és a következő kormány is meghozza majd a maga döntését – fűzte hozzá Simicskó István.



Elfogadták a norvég rádiókat. Megérkezett az Országos Rejtjelfelügyelet engedélye a norvég Kongsberg cég harcászati rádióira, így a jövő héten megindulhat a csaknem 800 kommunikációs eszköz leszállítása a Magyar Honvédség számára – tudtuk meg Wapplerné Balogh Ágnestől, a HM jogi helyettes államtitkárától. A szállítmánnyal korszerű, NATO-kompatibilis hordozható, kézi és gépjármű-fedélzeti rádiókat vehetnek át a magyar hadsereg alakulatai, de ezzel csak a beszerzés első üteme teljesül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.