Izrael gyorssegélyt kért a kivonulásért

Izrael 2,2 milliárd dolláros gyorssegélyt kért tegnap az Egyesült Államoktól hivatalosan a Gázai övezetből való kivonulás utáni költségek fedezésére. Amerika ragaszkodik ahhoz, hogy a pénz nem a kivonulás „ára”, s az is lehet, hogy nem is Washington fogja a hatalmas összeget kifizetni.

2005. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Washington már korábban közölte Izraellel, hajlandó anyagi segítséget nyújtani a kivonulással kapcsolatos katonai költségekre, valamint az ezáltal szükségessé váló településfejlesztésre. Ez elsősorban az ország elmaradott területeit érintené, az északi Galileát, valamint a déli, az állam területének felét kitevő Negev-sivatagot. A Háárec napilap szerint Izrael úgy tervezi, a kapott pénz harmadát a Gázai övezetben lévő katonai létesítményeinek áthelyezésére fordítja, kétharmadából pedig a kivonuló telepes lakosság életkörülményein javít. Egyúttal komoly szellemi segítséget jelent Tel-Avivnak, hogy az országban máig emlékeznek David Ben Gurion korábbi miniszterelnök szavaira, aki szerint a Negev nélkül nincs Izrael. A sivatagban azonban nagyon kevesen laknak, az időről időre felmerülő betelepítés pedig a horribilis költségek miatt mindig elmarad.
A Globes gazdasági napilap szerint a pénzt semmiképp nem lehet civil célokra, így a telepesek kifizetésére fordítani. Az amerikai kormányzat ugyanis előre leszögezte, erre az izraeli költségvetésből kell félretenni, mivel az ilyen jellegű segély egyúttal azt is jelenthetné, hogy támogatják Izrael telepesmozgalmát. Ezt Washington nem ismeri el, főként az arab országokkal való kapcsolatai miatt. Azt viszont még 2004-ben George Bush amerikai elnök ígérte meg Ariel Saron izraeli miniszterelnöknek, hogy hazája segíteni fogja az elmaradott izraeli térségek fejlesztését.
Lehet azonban, hogy ez a fejlesztés éppen az arab országoknak lesz köszönhető. Régóta folynak ugyanis a tárgyalások az Arab-öböl mentén fekvő olajmonarchiák és az Egyesült Államok között, hogy ki fizesse az esetlegesen felmerülő költségeket a kivonulás után.
Amerika álláspontja az, hogy az arab országoknak nagyon jót tesz a gázai kiürítés, így nekik is részt kell vállalniuk a tervben. A hírek szerint ezt esetleg az arab országok is hajlandók lennének elismerni, így bizonyos részt magukra vállalnának a költségekből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.