Özönvíz után sárlavina

Az özönvízszerű esőzések több településen is katasztrófafilmekben látott jelenetekre emlékeztettek. Rövid idő alatt hatalmas mennyiségű víz zúdult le az ország több településén. Gödöllőn a közegészségügyi hatóság és a polgármesteri hivatal válságstábot állított fel; Csömörön széthasadt egy víztározó, és a sáros víz kis híján elsodort egy családi házat. Másutt 50-60 centiméteres víz hömpölygött az utcákon, mert a csatornák nem bírták elnyelni.

2005. 07. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiszakadt a Csömör fölötti víztározó hétfő éjszaka. A hatalmas mennyiségű víz és törmelék keresztülzúdult egy ötgyermekes család házának udvarán, és elárasztotta az egyik pincelakásban működő hangstúdiót is. A szomszédok gerendákat, homokzsákokat ragadtak, hogy eltérítsék az áradatot, és megvédjék az épületet. Szerencsére senki nem sérült meg, de az épületben, az udvarban és a stúdióban elég komoly károk keletkeztek – közölte lapunkkal Bátovszki György, Csömör polgármestere. Beszámolt arról is, hogy a víztározó tulajdonosa, a Procter and Gamble igazgatója tegnap megkereste a károsultakat és a polgármesteri hivatalt, s biztosította őket arról, hogy megtérítik a kárt.
Huszonnégy óra alatt tegnap délig 750 alkalommal riasztották a tűzoltókat a felhőszakadás és vihar okozta károk elhárításához, ez háromszor annyi, mint egy átlagos napon – tájékoztatta lapunkat Szentesi György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Hozzáfűzte: tegnap is folyamatosan érkeztek bejelentések az ország különböző területeiről.
Pest megyében Gödöllő térségét érintette leginkább a hatalmas mennyiségű eső, kétszáz helyről kérték a tűzoltók segítségét. A városban és környékén utakat, kerteket, pincéket öntött el a víz, sőt néhány épület földszintjét is elárasztotta; tegnap is tizenkét tűzoltóegység dolgozott a helyszínen.
Az eső több helyen kimosta az emésztőgödröket, ezért a fekália a csatornába jutott. A fertőtlenítésről a területileg illetékes tisztiorvos dönt. Ilyen esetekben a katasztrófavédelem felajánlja együttműködését, eszközöket – például háti permetezőgépeket – biztosít, és segít kiszórni a fertőtlenítőszert.
A Pest megyei tisztiorvosi szolgálat tájékoztatása szerint Gödöllő polgármestere a közegészségügyi hatósággal együtt válságstábot hívott össze, hogy megtekintsék a belvízzel elöntött ingatlanokat, és tájékoztassák a lakosságot a fertőtlenítés módjáról. A városban kialakult helyzet miatt az ÁNTSZ gödöllői intézete határozatban kötelezte a vízmű üzemeltetőjét az ivóvíz biztonsági klórozására.
– A lakosság nagyon sokat tett azért, hogy mihamarabb helyreálljon a rend – tette hozzá Szentesi György. Megesett, hogy lefújták a riasztást azzal, hogy sikerült szivattyút kölcsönkérniük, vagy kézi erővel szabadultak meg a pincéjükben felgyülemlett víztől és hordaléktól.
Szentesi György hozzátette: tegnap hajnaltól három családot kellett ideiglenes szálláson elhelyezni, mert házuk veszélyessé vált. Százhalombattán megcsúszott az épület mögötti löszfal, Újpetriben és Felsőtoldon pedig egy-egy ház fala megrepedt, mert a víz alámosta az épület egy-egy részét. Komoly károk keletkeztek a Nógrád megyei Mátraszőlősön és Nógrádsipeken is, Felsőtold utcáin helyenként 50-60 centiméteres víz folyt, egy ép ület lakhatatlanná vált. Kiugróan sok, 93 helyről kérték a tűzoltók segítségét Bács-Kiskun megyében, főleg Kalocsa és Baja térségéből, ahol a vízelvezető rendszerek már nem bírták elnyelni a rengeteg vizet, és az pincéket, alagsorokat árasztott el.
A Nógrád megyei ÁNTSZ-hez a katasztrófavédelemtől vagy a helyi védelmi bizottságoktól nem érkezett jelzés arról, hogy valamelyik településen fertőtlenítésre, ivóvízszállításra, netán a lakosság oltására lenne szükség, szennyvíz szerencsére nem került a csatornákba – közölte lapunkkal Hajdú Katalin, a szolgálat munkatársa. Takács Anikó megbízott megyei helyettes tiszti főorvos tájékoztatása szerint Bács-Kiskun megyében sem volt szükség a hatóság intézkedésére.
Országszerte vízszivattyúzáshoz és kidőlt fákhoz hívták a tűzoltókat az esőzések következtében kedden. Gödöllőn és Százhalombattán a legtöbb problémát az emésztőgödrök elöntése és a szennyvíz kitörése jelentette, emiatt fertőtleníteni kellett a szennyezett víz által érintett területeket. Nógrád megyében negyven bejelentés érkezett a tűzoltóságokhoz. Bács-Kiskun megyében ezzel szemben valamelyest javult a helyzet, a déli órákig tizenegy helyszínre hívták a tűzoltókat. Hajdú-Biharban négy alkalommal kellett a tűzoltóknak veszélyesen megdőlt fát eltávolítani az utakról, négy alkalommal pedig szivattyúztak. Fákat döntött ki, utat mosott alá az özönvízszerű esőzés hétfőről keddre virradóra Egerben.
Budapestnél az alsó rakpartot csütörtök délután önti el a víz, azaz a vízállás meghaladja a 600 centimétert. A Dunán Nagybajcs térségében harmadfokú, Komáromnál másodfokú, ezalatt elsőfokú szintet meghaladó árhullámra kell számítani. Délelőtt a Duna szigetközi szakaszán rendeltek el elsőfokú készültséget.

Mit tegyünk, hogy elkerüljük a fertőzéseket? – tisztiorvosi tanácsok. Fertőtlenítsük a kezünket, ha szennyezett tárgyakkal, anyaggal dolgoztunk, s étkezés, ételkészítés előtt. A szennyezett használati tárgyakat – edényeket, evőeszközöket, játékokat – tisztítás után 30 percig áztassuk hypós vagy neomagnolos oldatban. A víz visszahúzódása után a lakóház padlózatáról egy erre kijelölt helyre távolítsuk el az iszapot, majd a padlózatot, a mosható felületeket mossuk át Neomagnol-oldattal, és hagyjuk rászáradni. Nem mosható felületeket, így a meszelt falakat például, tízszázalékos klórmészoldattal meszeljük be. Megművelt területeket klórozni nem szabad, meg kell várni a talaj természetes öntisztulását. Az árnyékszékeket és egyméteres körzetüket tízszázalékos klórmészoldattal kell bemeszelni, az ülődeszkát két óra után vízzel alaposan le kell öblíteni. Az űrgödör tartalmára összefüggő rétegben szórjunk klórmeszet.

Esőzés, lehűlés, hőhullám. Románia 39 megyéje közül 11-et érint az esőzés. Súlyos helyzet alakult ki többek között Fehér, Arad, Bakó, Kolozs, Hargita, Hunyad és Szeben megyékben, Kolozs megyében egy 172 lelkes települést elvágott a külvilágtól – adta hírül az Adevarul című lap. Többtucatnyi hidat elsodort vagy megrongált az ár, számtalan kút vizét pedig hosszú ideig nem lehet használni ezentúl, mert megfertőződött. Balánybányán földcsuszamlások miatt három kilométeres szakaszon szinte megszűnt egy főút. Az utóbbi napok szélviharai miatt a letört ágak, utakra zuhant fák már szinte szokványosnak számítanak, és összeszámolni sem lehet, hány helyen szakított le háztetőket, magasfeszültségű villanyvezetéket a viharos szél. Fosztogatásoktól tartva, a veszélyeztetett területekre kétszáz rendőrt és csendőrt vezényeltek ki. A víz és a földcsuszamlások sodorta sár, a kisebb-nagyobb sziklák számtalan utat járhatatlanná tettek, tucatnyi település megközelíthetetlenné vált. A román vízgazdálkodási és környezetvédelmi minisztérium a meteorológiai előrejelzések ismeretében tizenegy megyét figyelmezett arra, hogy továbbra is nagy esőzések, ezek hatására pedig áradások várhatók többek között Arad, Bihar, Kolozs és Szilágy megyében is.
Tegnap hajnalban víz öntötte el a nyugat-ausztriai Mittersill egy részét, miután a homokzsákokból épített védgát már nem tudott ellenállni a Salzach hatalmasra duzzadt víztömegének. A település piacterét egyméteres víz árasztotta el, és víz alá került a helyi kórház alagsora és földszintje is.
A napok óta zuhogó eső miatt Ausztria több vidékén is árvízveszély alakult ki, főképpen Salzburg, Tirol, Felső- és Alsó-Ausztria tartományokban, a Saalch, a Salzach, az Enns és a Steyr folyók mentén, de a Duna térségében is. A tűzoltóság mindenütt erősíti a védgátakat, néhány vidéken a hadsereg is segít a védekezésben, illetve készenlétben állnak, ha kitelepítéseket kellene végrehajtani. Az ausztriai folyók mentén élők attól tartanak, hogy megismétlődhet a 2002-es helyzet, amikor hatalmas áradások pusztítottak Ausztriában, és 2,3 milliárd eurónyi kárt okoztak.
Szerbiára tartós esőzés és szokatlan hideg köszöntött ezekben a napokban. Tegnap reggelre 16 Celsius-fokra zuhant a hőmérséklet, az ország középső részében rekordmennyiségű eső esett, számos település áram- és vízszolgáltatás nélkül maradt. Egyedül a kragujevaci Zastava-gyárban 1,6 millió eurós kár keletkezett – adta hírül az MTI. Ezzel szemben Cipruson és Görögországban hőhullám várható. A sziget délkeleti részében a hőség meghaladhatja a 45 fokot is; ma estére várhatóan még mindig 37 fok lesz a hőmérséklet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.