A kérlelhetetlen mozlim reformer

Tegnap elfoglalta Szaúd-Arábia trónját az eddigi trónörökös, Abdallah bin Abdel-Aziz al-Szaúd. Mivel bátyja 1995-ös szélütése óta gyakorlatilag ő vezette a sivatagi királyságot, ismert alakja a nemzetközi politikának a nagy tekintélyű, halk szavú Abdallah, aki elsősorban a munkanélküliség és a szegénység ellen kíván küzdeni.

2005. 08. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Abdallah 1982 óta volt Fahd király mellett trónörökösként, ám a politikába – a Szaúd-ház sarjaként – már a hatvanas években belekóstolt, amikor Mekka elöljárója lett. Később a Nemzeti Gárda vezetői tisztségét bízta rá az államalapító Abdel-Aziz al-Szaúd utóda és legidősebb fia, Szaúd bin Abdel-Aziz király. Ezt a pozícióját azóta is megtartotta, és az évtizedek során a sivatagi csapatokból komoly erőt képviselő hadsereggé alakította. Abdallah a politikában eltöltött évei során nagy népszerűségre tett szert egyszerű életvitele és szigorú, puritán iszlám vallásossága miatt, valamint az a tulajdonsága is sokakat mellé állított, hogy soha nem lehetett megvesztegetni. Híres arról, hogy az év folyamán bizonyos időszakot a sivatagban tölt hagyományos beduin sátorban (Szaúd-Arábia lakosságának túlnyomó része beduin származású, s kétszázezer ember máig nomád életmódot folytat), ahol szent szövegeken elmélkedik.
Abdallah ennek ellenére számos reformot foganatosított a királyság életében. Támogatta, hogy országa minél szorosabb kapcsolatot alakítson ki az Egyesült Államokkal, s egyetértett, amikor 1990-ben behívták Szaúd-Arábiába az amerikai csapatokat. Ezzel szemben helytelenítette, hogy Amerika Izrael kritikátlan támogatója, mint ahogy a palesztin területek megszállása ellen is élesen kikelt. 2002-ben világszerte felfigyeltek arra a tervére, hogy Szaúd-Arábia elismerné Izraelt, és erre rábírná a többi arab államot is, ha az említett ország visszatérne az 1967-es háborút megelőző határokhoz. A tervet Tel-Aviv visszautasította. Belpolitikai téren Abdullah erősen kardoskodott az as-Súra Tanács, a tanácsadói jogkörrel rendelkező testület megerősítése mellett, és a munkanélküliség visszaszorítását is fontosnak tartja. Ezért új rendelkezéseket vezettek be, amely szerint minden tíz főnél kevesebb személyt foglalkoztató cégnél legalább egy szaúdit is fel kell venni, a húszfős vagy annál nagyobb vállalkozásoknál viszont a munkatársak 30 százalékát a helyiek közül kell kiválasztani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.