Idegtépő huzavona után hazautaztak a Vier Pfoten nemzetközi állatvédő szervezet munkatársai, miután – állításuk szerint – a magyar állatorvosok két héten át lépten-nyomon akadályozták munkájukat. Az állatorvosi kamara képviselője ezzel szemben úgy véli, a szervezet munkatársai sorozatos hibákat követtek el, valószínűleg itteni tapasztalatuk hiánya miatt.
A bécsi központú Vier Pfotennek Németországban, Romániában, Norvégiában, Svájcban és Bulgáriában működik tagszervezete, nemrégiben 4 Mancs Alapítvány az Állatvédelemért néven megnyitották magyarországi irodájukat is. Első hazai kezdeményezésük a Fekszik, azaz a Felelős kutyatartók szervezett ivartalanítási körútja elnevezésű akció, amelynek az a célja, hogy születésszabályozással csökkentsék a kóbor állatok számát.
A Vier Pfoten aktivistái már tavaly szeptemberben elkezdték a szervezést: engedélyt és támogatást az állatorvosi kamarától kaptak, miután vállalták, hogy mobil műtőjükkel járják az ország menhelyeit, és ivartalanítják a befogott kóbor kutyákat. Mindezt térítésmentesen, hiszen költségeiket adományokból fedezik, ők maguk pedig jelképes bérért dolgoznak. (A hazai állatorvosok egyébként a menhelyeknek adható kedvezménnyel, az állat súlyától függően 10-15 ezer forintért végzik el a beavatkozást.)
A helyszínekről, az időpontokról és a feladatokról is megegyeztek a kamarával. Megállapodtak abban is, hogy a műtéteknél magyar orvosok is jelen lesznek, és egy hónap elteltével ők folytathatják a világ tíz-egynéhány országában sikeresen működő programot. Ehhez itt hagynák a műtővel, vízmelegítővel, sterilizálóval, szekrényekkel, légkondicionálóval felszerelt kisbuszt is. A kamara ellenőrizte a guruló műtőt, és pótoltatta mindazt, aminek a hazai szabályok szerint benne kell lennie.
A Vier Pfoten csapata megfordult Székesfehérváron, Érden és legutóbb Szentendrén, de dolgozni alig tudtak. Macedón és bolgár orvosaik – Marina Ivanova és Katica Kovaleca – állítása szerint azért, mert a magyar fél újabb és újabb kifogásokat emelt ellenük. Másutt egy hét alatt több száz ilyen műtétet végeznek el, nálunk csupán 40-50-et sikerült.
Időközben kiderült, hogy a csapatban nincsen hazánkban honosított diplomával rendelkező orvos, tehát itt nem operálhatnak, ezért Szentendrére hívtak egy EU-diplomás kollégát. Néhány óra múlva megérkezett Bécsből Nabil Saad, aki lapunknak elmondta: elhalasztotta ottani munkáit, és azonnal indult, de úgy tűnik, hiába. A műtéti altatáshoz szükséges ketamint ugyanis a magyar törvények szerint csak a menhelyet felügyelő orvos írhatja fel, és minden cseppjével el kell számolnia, mert drognak minősül. Magyar szakemberrel azonban alig-alig találkoztak, meggyőződésük, hogy kenyérféltés miatt akadályozták a munkájukat. Loreszkó Gábor, a Magyar Állatorvosi Kamara állatvédelmi bizottságának elnöke szerint azonban a külföldiek programja gyakran nemcsak órákat, de napokat is csúszott, ennek ellenére igyekeztek jelen lenni.
A kamara akkor szakította meg a programot, amikor kiderült, hogy a várakozásba és semmittevésbe belefáradt két nem EU-diplomás orvos a tiltás ellenére megoperált hat macskát. Loreszkó Gábor lapunknak elmondta: a szerződés szerint csak kutyákat műthettek volna. Úgy vélte, szó sem volt szakmai féltékenységről, inkább rosszul előkészített akcióról és emberi hibákról. Annak ellenére, hogy az első akció kudarcba fúlt, a kamara nem zárkózik el attól, hogy együttműködjön a szervezettel. Terveik szerint egy hónap múlva összeülnek, és megbeszélik, ki hol hibázott, és mit kellene másképpen csinálni.
A Vier Pfoten munkatársai szerint szégyenletes, hogy Magyarországon a gyepmesteri telepek java részében két hét karantén után még mindig elpusztítják az öreg, gazdára esélytelen befogott állatokat. A szervezet túlélési lehetőséget ajánl ezeknek a kutyáknak, hiszen a születésszabályozással néhány év alatt érezhetően csökkenne az utcán kóborló állatok száma, és nem kellene végezni velük.
Járják a világot. A szervezet munkatársai tucatnyi európai és Európán kívüli országban dolgoztak már. Hasonló ivartalanítási programot indítottak Spanyolországban, Olaszországban, Németországban, Macedóniában, Bulgáriában, Romániában és Egyiptomban, Irakban a háború befejeztekor és Thaiföldön a cunami után. Mindenütt örömmel és hálával fogadták őket. A megműtött kutyákat, macskákat visszaengedik oda, ahol befogták őket, ezért – a fertőződés elkerülése érdekében – csak kisebb sebet ejtenek rajtuk, és a méhtestből csak kis részt távolítanak el.