Hiába a megkülönböztető jelzés, a sürgős kórházi ellátásra szoruló beteggel közlekedő mentő nehezen jut át, ha olyan helyen – például a belvárosban – kerül dugóba, ahol az autósoknak nincs hová félrehúzódniuk, mert az út egyik felét éppen feltúrták, leállósáv pedig nincs. Emiatt a beteg néhány perccel később érhet a kórházba – közölte lapunkkal Györffi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője. Elmondta: a betegszállítás tempója érezhetően lelassul ilyenkor, és a késések egymáshoz adódnak. Megkülönböztető jelzést ugyanis csak igen indokolt esetben használhatnak, ha a beteg állapota miatt szükséges. Hozzáfűzte: éppen a gyakran feltorlódó forgalom az egyik oka annak, hogy Balatonlellén és környékén, egyelőre csak tesztüzemben, motoros mentőorvos is dolgozik. A pillanatok alatt a helyszínre érkező szakembernek már az első hét végén sikerült újjáélesztenie valakit. A motoros mentés tapasztalatait szeptember végén összegzik, és ha kedvezőek, akkor megvizsgálják, hogy másutt, így Budapesten is indítsanak-e ilyen szolgálatot.
A beteg átvételekor a kórházak értesülnek arról, ha különösen sokáig tartott az út – mondta el lapunknak Zacher Gábor, az Erzsébet-kórház főorvosa, az Európa Mentőszolgálat vezető főorvosa, aki tizenhat éven keresztül mentőzött. Tapasztalatai szerint a dugó miatt legfeljebb néhány perces késések fordulnak elő, de súlyos beteg állapota emiatt még nem rosszabbodott. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy a helyszínen, elindulás előtt stabilizálják az állapotát, amihez megfelelő szakmai tudással és felszereltséggel rendelkeznek. Másrészt azonban a mentőautókat olyan nagy tapasztalatú sofőrök vezetik, akik képesek arra, hogy szükség esetén szinte szétkergessék az autósokat maguk elől.
A Soroksári úton, a Rákóczi úton igen gyakori a dugó, de a megkülönböztető jelzés megteszi a hatását. Zacher hozzáfűzte: ember- és tapasztalatfüggő, hogy ki menynyire képes jó iramban haladni a megbénult városrészekben. Ha kell, a buszsávban, a villamossíneken száguldanak, vagy ha a VII., VIII. kerület kis utcájában rekednek, amelynek mindkét oldala parkoló autókkal van tele, akkor a behajtani tilos tábla ellenére keresnek egérutat. A szakember szerint rosszabbul járnánk, ha a beteget mindig a legközelebbi kórházba vinnék. Annál sokkal fontosabb, hogy az adott bajban a legnagyobb gyakorlatot szerzett és a legjobb felszereltséggel rendelkező helyre jusson, akkor is, ha az néhány perccel tovább tart.
Még nem panaszkodtak. Pálfi Éva, a Betegjogi, Ellátottjogi és Gyermekjogi Közalapítvány betegjogi szakreferense szerint biztos, hogy a dugó megnehezíti a mentőautók közlekedését, de a betegek vagy hozzátartozóik még nem tettek panaszt emiatt. Hozzáfűzte: a betegjogok terén szerzett tapasztalataik szerint a személyiségtől függ, hogy valaki panaszt tesz az őt ért sérelem miatt. Sokan alig várják, hogy elfelejtsék, jogtalanság történt velük, mások azonban képesek a történtek után hosszú idővel is energiát és időt fektetni abba, hogy megküzdjenek az igazukért.