Kedden egy istentiszteleten meggyilkolták Roger Schützöt, a taizéi közösség alapító-vezetőjét. Egy elmeháborodott nő az esti imádság idején kést ragadott, és leszúrta a 90 éves szerzetest. Halálával óriási űrt hagyott maga után, amelyet nagyon nehéz lesz betölteni, ám inkább a tragédia értelmetlensége háborított fel mindenkit. Roger testvér – vezetéknevét szinte senki nem használta – azért küzdött, hogy a legelesettebbek is megtapasztalják Isten szeretetét, s ezért teljes szegénységben élte le életét.
Roger testvér a szív jóságát emelte ki az evangéliumi erények közül. Fáradhatatlan emberbaráti tevékenységéből született meg a taizéi szerzetesrend a burgundiai faluban, nem messze a clunyi apátságtól. A protestáns svájci fiatalember 25 évesen költözött át Franciaország nyugati felébe, ahol a Taizé nevű kis faluban megvett egy házat. Azt úgy rendezte be, hogy ott segíthessen a háború idején szükséget szenvedőknek, menekülteknek vagy a Vichy-Franciaországból elszökő zsidóknak. Az évek során mind többen ismerték meg a fiatalok (Roger és nővére, Genevieve) vezette intézményt. Mikor a háború véget ért, egy környékbeli fiatal szervezetet hozott létre az árva fiúk megmentésére, s közülük sokan Taizébe kerültek. Ott alakult meg 1949-ben a taizéi közösség, amelynek tagjai letették a szerzetesi fogadalmat. Jelenleg száz taizéi testvér van, akik között találni katolikusokat és protestánsokat egyaránt, a világ huszonöt nemzetéből, így ez a világ első ökumenikus szerzetesrendje.
Évente két alkalommal rendeznek tábort a testvérek. A nyári esemény Taizében van, ahol a csendre és elmélyülésre vágyók vehetnek részt a lelkigyakorlaton. Aktuális témákat beszélnek meg, politikáról, művészetről, gazdaságról társalkodnak. A téli találkozó egy sokkal felszabadultabb, több embert vonzó örömünnep, amelyet mindig valamelyik európai városban tartanak. Hazánkban eddig két alkalommal vendégeskedtek a taizéi testvérek, valamint az őáltaluk meghívott tízezrek. A találkozókon felállítanak egy saját kápolnát, ahol fogadni tudják a hatalmas tömeget, és közös énekléssel-imádkozással töltenek el közösen egy hetet.
A Taizé ugyanis elsősorban a fiataloké. Ők jönnek el, hogy találkozzanak Istennel, s az egy hét alatt megkötött ismeretségeket tartalommal töltsék meg. Az elmélet szerint a meglett embereknél jóval nyitottabb fiatalságot arra próbálják rávenni, hogy alakítsák a világot olyanná, amilyenben élni szeretnének. A találkozókon így nemcsak keresztények, hanem más vallásúak vagy akár nem istenhívők is részt vesznek. A taizéi közösség így nagyon komoly munkát vár el mindenkitől, aki válaszolt a hívásukra. Nincs külön taizéi mozgalom, amely az év során programokat szervez, azt ugyanis a fiatalokra bízzák. Az egész rendet áthatja azonban Roger testvér szellemisége, aki sugárzó békéjével és örömével sokakat rá tudott venni, hogy éljék az életüket felelősen és Krisztus segítségével. Angelo Roncalli, a későbbi XXIII. János pápa párizsi nunciusként többször fogadta Roger testvéréket. Az egyházi nyitásról híres pápa nagyon szerette a taizéi testvéreket, ha rájuk terelődött a szó, azt mondta: Ó, Taizé, a kis tavasz az egyházban… Roger testvér maradandót alkotott, megmutatta az utat, amelyen keresztül Istenhez lehet jutni.
Imaóra Roger testvérért. Erdő Péter bíboros, prímás, Bíró László katolikus, Szabó István református, illetve Gáncs Péter evangélikus püspök is részt vett tegnap este a meggyilkolt Roger testvér emlékére rendezett imaórán Budapesten, a Városmajori templomban. A világszerte ismert ökumenikus szerzetesi közösség vezetője többször járt Magyarországon, jelen volt többek között az 1989-ben Pécsett, 1991-ben és 2001-ben pedig Budapesten megrendezett taizéi ifjúsági találkozón. (MTI)