Bár a buszon lövöldöző Nátán-Zada hivatalosan a hadsereg kötelékébe tartozott, Saul Mofaz izraeli vezérkari főnök megtagadta tőle a katonai temetést. A fiatalember ugyanis egy hónappal ezelőtt a kivonulás elősegítésére kapott parancsot, ám lelkiismereti okokból megtagadta azt és dezertált. Ezután a ciszjordániai Tápua telepre utazott, amelyet a Kach néven ismert radikális csoport vezet. A Kach be van tiltva Izraelben, mivel nézeteik szerint minden arabot (az izraeli állampolgárokat is) azonnal ki kell utasítani Izrael földjéről, ahol teokratikus államot hoznának létre. Közéjük tartozott a hebroni mecsetben vérfürdőt rendező Báruh Goldstein is, aki 1994-ben 29 imádkozó arabot ölt meg.
A rendőrség a várható zavargások megakadályozására erősítést küldött az északi területeken levő arab településekre, hiszen már most országszerte tiltakozó felvonulásokat tartanak arabok és zsidók egyaránt, elítélve a vérengzést. Mahmúd Abbász palesztin elnök és Ariel Saron izraeli kormányfő is csatlakozott hozzájuk, utóbbi a tettet „egy vérszomjas terrorista bűnös cselekedetének” nevezte.
Gondot okoz a rendőrségnek az általuk „zsidó terrorizmusnak” nevezett jelenség újbóli feltűnése, épp a gázai kivonulás előtt. A rendfenntartó erők ugyanis számos tartalékos katonát visszahívtak, hogy a feszült hangulatú Izraelben rendben le tudják vezényelni a kivonulást. A napokban a terv ellenzői kihasználták a rendőrök hiányát, ezért ismét el tudták torlaszolni a Jeruzsálem– Tel-Aviv autópályát. A tiltakozók azonban nem csupán a nép egyszerű gyermekei, hanem a kormányzó Likud párt tagjai közül is kikerülnek. Benjamin Netanjahu pénzügyminiszter, egykori kormányfő kijelentette, ha végrehajtják a kivonulást, terrorista állam lesz a Gázai övezetből. Netanjahu szerint egyébként ez az állam nemcsak Izrael, hanem az egész nyugati világ állandó problémája lesz, mivel Irán innen tudja majd a jövőben irányítani terrorista cselekményeit.
Saron fél. Csőre töltött pisztollyal a párnája alatt alszik Ariel Saron izraeli kormányfő a gázai kivonulási tervével szembeforduló szélsőségesek fenyegetései miatt – állította tegnapi számában a Mááriv izraeli napilap. A lap úgy tudja, hogy bár a miniszterelnök példa nélkül álló őrizetet kapott, inkább magánál tartja a pisztolyát is. A Sin Bét belbiztonsági szolgálat a közelmúltban több, Saronnak szóló fenyegetésről is tudomást szerzett. Legutóbb szélsőséges rabbik a 77 éves kormányfő haláláért imádkoztak. (MTI)