Már a Ku-Klux-Klan (KKK) korábbi szakaszában, a 20-as években is feljegyeztek erőszakcselekményeket az Egyesült Államok déli részén, amelyek szenvedő alanyai a mexikói bevándorlók voltak, ám akkoriban még sokkal inkább a feketékről szóltak a híradások. Persze a KKK már akkor is számos államban tevékenykedett, s mindenhol más volt az aktuális gyűlölt kisebbség. Kaliforniában – ahol akkoriban igen kevés néger élt, ám annál több mexikói – így az utóbbiak voltak az első számú célpontok.
Ez a probléma – legalábbis intenzitását tekintve – már a múlté Amerikában, ám a déli bevándorlók ügye csak most kezdődik – riogatnak a szakértők. Az atrocitások számát nehéz megbecsülni, ugyanis az illegális bevándorlók – a kiutasítástól tartva – nem szokták jelenteni a rendőrségen, ha megtámadták őket. Az viszont bizonyos, hogy a déli államokban egyre magasabb a spanyol anyanyelvűek száma: Arkansasben 337, Georgiában 300, Tennessee-ben 278, Dél-Karolinában pedig 211 százalékkal nőtt 1990 óta. A „vörös nyakúak” államaiban pedig felfigyelnek az ilyen jelenségekre. Mint egy 2004-es jelentés megemlíti, az Egyesült Államokban 762, a fehér hatalmat hirdető, erőszakos csoport van, ebből Dél-Karolina „büszkélkedhet” a legtöbbel, 47-tel. Igaz, Tennessee sem marad el, itt van ugyanis a legtöbb KKK-alapszervezet, 13. Kimutatások szerint 1998-ban már felvonulást szervezett a mexikóiak ellen a Ku-Klux-Klan és a vele szövetséges Amerikai Lovagok. Később keresztet égettek egy közeli településen, így jelölve meg a házat, amelynek lakóit halálra ítélték. Nagy port kavart az északi Illinois államban levő Cicero városában 1998-ban a KKK tervezett felvonulása, amely egy hajszálon múlt, hogy végül egy, csak Amerikában látható ügyeskedéssel oldják meg. Mivel a KKK megkapta az engedélyt a tüntetésre, ám hogy ezt biztonságban megtehessék, 12 méter magas falat kellett volna építeni az útvonalon. A város vezetése ezt túlzottan drágának tartotta, így belement a Klan alkujába: elállnak a felvonulástól, ha a rendőrség minden városlakónak eljuttatja szórólapjaikat. A városvezetés az utolsó pillanatban visszamondta az egyezséget, így nem történt meg az a furcsaság, hogy a rendőrök kopogtatnak a lakosoknál a Klan idegengyűlöletet és a fehérek hatalmát hirdető brosúráival.
Nem lehet azonban azt mondani, hogy a KKK törekvéseit az átlag amerikai visszautasítaná. Teljesen békés, nyugodt emberek is szimpatizánsai, sőt tagjai a klánnak, szűkebb lakókörnyezetük pedig egyfajta polgárőrséget lát bennük. A KKK törekvésével egybevág a Készenléti Egységek mozgalma. Ennek célja az, hogy megvédje az Egyesült Államokat az illegális bevándorlóktól, így elsősorban Mexikó és az Egyesült Államok határán járőröznek. Ennél azonban többet is tesznek. Felhívják a közösségük figyelmét azon emberekre, akik illegális bevándorlóknak munkát adnak, vagy bármi módon segítik őket. A Készenléti Egységek 18 amerikai államban működnek, még olyan távoli helyeken is, mint a hagyománytisztelő, mormonok által lakott Utah, a kanadai határon levő Minnesota vagy az új-angliai Maine. „Arra hasonlít a helyzet, mikor O’Leary tehene felrúgta a lámpást. A tűz csak most lobbant fel” – utalt egy amerikai lapnak a nagy chicagói tűzvész kitörésére Carl „Két Toll” Whitaker, a Készenléti Egységek tennessee-i vezetője. Az indián származású aktivistához hasonlóan gondolkozik Jim Gilchrist, aki a szervezetet alapította. „Ez a probléma rengeteg embert foglalkoztat, ám a politikai korrektség paralízise azt eredményezte, hogy senki nem merte kijelenteni: a törvény betartatása végzetesen meggyengült” – mondta a vietnami veterán. A készenlétiek vezetői arra biztatják a határ mellett élő tagjaikat, hogy segítsenek a határőrségnek saját erejükből. E célra baseballütőket, bunkókat, bozótvágó késeket és könnygázszórókat visznek magukkal, ám egyszer-egyszer valódi fegyverek is feltűnnek náluk. Bár a tennessee-i aktivisták – és persze az egész mozgalomban részt vevők – tagadják, hogy őket a Ku-Klux-Klannal lehetne egy kalap alá venni, ugyanazt teszik, mint a klántagok korábban a feketékkel.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő