Tiltakozás a vekerdi „halálgyár” ellen

2005. 08. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sajtóértekezletén halálgyárnak nevezte a Vekerdre tervezett, évi 25 ezer tonna kapacitású akkumulátortárolót és -feldolgozót Gulyás András, a településtől néhány kilométerre lévő Zsáka polgármestere. Pálfi István európai parlamenti képviselő ugyanott bejelentette, ha másként nem sikerül elejét venni annak, hogy a Bihari Tájvédelmi Síkság közepén veszélyes üzem létesüljön, az Európai Unió etikai bizottságához fordulnak jogorvoslatért.
Vitányi István bihari országgyűlési képviselő kilátásba helyezte, ha másként nem érnek el eredményt, megkeresik a problémával Sólyom Lászlót, és az új köztársasági elnök közismert környezetvédői érzékenységére apellálva a segítségét kérik.
Gulyás András elmondta, évek óta küzdenek azért, hogy egy százhatvan lakosból álló kistelepülés vélt vagy valós gazdasági érdekei miatt ne épülhessen meg az az akkumulátortároló, ami véleménye szerint több ezer ember egészségét veszélyeztetheti. Úgy véli, az elmaradott, ám természeti értékekben – például túzokban – gazdag vidék kitörési pontja nem a veszélyes hulladék feldolgozása, hanem a tájgazdálkodás. Rámutatott, a tiltakozás nem csak a zsákaiak ügye –, akiket némelyek azzal vádolnak, hogy irigylik a gazdasági fejlődést a szomszéd vártól. A beruházást ugyanis a térség központja, Berettyóújfalu és a több tucat környékbeli települést tömörítő Bihari Önkormányzatok Szövetsége is határozottan elutasította. Pálfi István kifejtette: Magyarországot semmi nem kötelezi arra, hogy akkumulátorfeldolgozót létesítsen. Erre nincs is szükség, hiszen a környező államokban három, évi hatvanezer tonna kapacitású feldolgozó is üzemel, s ez továbbra is képes feldolgozni Magyarország évi tizenhétezer tonnányi „termését”. Felháborítónak nevezte, hogy a bihariak tiltakozását kiváltó gyárat nem hazai, hanem a rövidesen megnyíló román és ukrán piacok kiszolgálásra tervezik. Az itthon begyűjtött hulladék nagy részét már ma is az osztrák, illetve szlovén feldolgozókban ártalmatlanítják.
A tervezett beruházásban érdekelt Green Tech Vekerd Kft. képviseletében Tanka István újságírók előtt ugyanakkor úgy nyilatkozott: eddig nyolc szakhatóság foglalt állást úgy, hogy a tervezett üzem nem szennyezi a környezetet. – Ezt támasztják alá a meghívott polgármesterek és újságírók tapasztalatai is, akik Olaszországban láthatták, hogy a hasonló technológiával működő veszélyes üzem mellett narancsligetek és tehenészetek vannak – érvelt a beruházás mellett. A kivitelezés lehetséges időpontjáról Tanka István úgy nyilatkozott, hogy legkorábban 2006-ban kerülhet rá sor, ha minden szükséges engedély a birtokukban lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.