Amerikai öröm

2005. 09. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A harc már azelőtt befejeződött, hogy elkezdődhetett volna. Az ENSZ 60. születésnapja lehetett volna új San Franciscó-i megegyezés, amikor számot vetnek az eltelt idővel, s egyúttal a világszervezet jövőjét is meg tudják határozni. Nem ez történt. A résztvevők által kidolgozott nyilatkozat ugyanis egyáltalán nem érinti az intézményi reformot, kizárólag a jelenlegi struktúrába ágyazna egy-egy újabb ágazatot. Komolyabban foglalkozna az emberi jogokkal, harcolna a szegénység ellen, ám az ENSZ BT bővítéséről, módosításáról egy szó sem esik a nyilatkozatban. Azt előre lehetett tudni, hogy egyik állam sem tudja ráerőltetni az akaratát a többire, így senki sem lesz tökéletesen elégedett a nyilatkozattal. A konszenzuskeresés azonban most azt eredményezte, hogy tökéletesen kilúgozták a tervezetet, s az minden konkrétumot nélkülöz.
Annak ellenére nem tudtak az országok vezetői életképes, realisztikus és konszenzusos tervezetet letenni az ENSZ-főtitkár asztalára, hogy Kofi Annan évek óta nógatja a 191 tagállam vezetését a döntésre. Szerinte ugyanis a mostani vegetálás senkinek nem lehet érdeke. Pedig dehogynem. Árulkodó tény, hogy a megkérdezett nagykövetek mindegyike fenntartásait hangoztatta a nyilatkozat kapcsán, John Bolton amerikai ENSZ-képviselő viszont örömét fejezte ki. „Mindig tudtuk, hogy nem ez lesz az ügy alfája és ómegája” – közölte a viharos körülmények között kinevezett nagykövet, mintegy vállrándítással elintézve az ENSZ-reformok halálát, egyben a világszervezet egyre mélyülő válságát. Az Egyesült Államok számára ugyanis a hatvan évvel ezelőtt létrehozott csoportosulás egyre inkább nyűgöt jelent, s bizonyára senki nem ejtene könnyeket Washingtonban, ha az említett válság végül az ENSZ megszűntét eredményezné. Vagy mi vezetjük az ENSZ-t, vagy semmi szükség rá – fordítható le az elmúlt évek amerikai politizálása. Soha nem gyógyuló sebet ejtett ugyanis az Egyesült Államok önérzetén, amikor a világ többi része nem állt az iraki háború mellé.
Az, hogy az inváziót mégis elindították felhatalmazás nélkül, egyértelműsítette, hogy semmi szükségük a többi ország felhatalmazására egy ország lerohanásához. Persze ez bizonyság volt arra, hogy az ENSZ képtelen szankcionálni, s az erős államok felhasználják politikájuk igazolásához a gyengélkedő, ám valamilyen rejtélyes okból az emberek szemében még mindig hiteles országszövetséget. A súlyosbodó bajokat jelezte már korábban is az átláthatatlan működés, az elharapódzó korrupció, amely legutóbb az iraki olajat élelmiszerért programnál pattant ki. A válság másik szeletét villantotta fel a ruandai és a srebrenicai mészárlások ügye, amelyeknél kék sisakosok asszisztáltak az emberiség elleni bűntettekhez. Nyilvánvaló, hogy az ENSZ képtelen betölteni szerepét, ám a hatvanadik évforduló előestéjén kiderült, az öt állandó Biztonsági Tanács-tagból legalább kettő ragaszkodik a fennálló status quóhoz. Washington és Peking (mert Kína szemellenzős hozzáállását sem érdemes szó nélkül hagyni) vagy nem hallgat a nagyvilág hangjaira, vagy szándékosan dönti végromlásba a gigászi szervezetet. A reformpárti többség sem tudja hallatni a hangját, mert a bürokrácia útvesztőiben elhalnak törekvései.
Az ENSZ csak annyira lehet erős, amennyire a meghatározó tagállamok hagyják. Mivel érdekeik úgy diktálják, a legerősebbek egy korlátok közé szorított ENSZ-t szeretnének látni, ezzel csúfolva meg a szervezet alapeszméjét. A világszervezetnek csak akkor van létjogosultsága, ha a résztvevők hajlandók együttműködni. Valójában az ENSZ már rég megszűnt, csak senki nem vette észre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.