Az ENSZ jövője a tét New Yorkban

Az ENSZ ma is olyan kulcsfontosságú szervezet, mint hatvan évvel ezelőtt, de biztosítani kell, hogy alkalmas legyen a mai kihívások leküzdésére – hangoztatta tegnap José Manuel Durao Barroso. Az Európai Bizottság elnöke nyilatkozatát a reformok előtt álló ENSZ hatvanadik közgyűlése előtt tette, ám egyelőre nem biztos, hogy az újításokat valóban bevezetik.

2005. 09. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minthogy az ENSZ-t a második világháború után közvetlenül hozták létre, az akkori erőviszonyokat tükrözi az állandó tagok száma és a szavazási rendszer is. Mivel bármelyik állandó tag (Oroszország, az Egyesült Államok, Kína, Franciaország és az Egyesült Királyság) megvétózhatja az elvben kötelező érvényű BT-határozatokat, az évek során a politika kiszolgálójává silányodott a béke megőrzésére létrehozott szervezet. Az Egyesült Államok részéről Donald Rumsfeld védelmi miniszter kijelentette a számukra kudarccal végződött, az iraki háborút elutasító ENSZ-szavazás után, hogy a világszervezetre voltaképp semmi szükség nincs. A harc már régóta dúl a függetlenségét őrző ENSZ és az azt maga alá gyűrni kívánó Washington között, s ennek talán véget vethet az esetleges reform.
Az előzetes tervek szerint a Biztonsági Tanács létszámát 10-ről (öt állandó és öt cserélődő) 25-re emelnék (11 állandó és 14 cserélődő taggal). Elemzők valószínűsítik, hogy két állandó tagot adna Ázsia, kettőt Afrika, egyet Európa és egyet Latin-Amerika. A 191 tagú testület kétharmadának a szavazata szükséges ahhoz, hogy valamely ország a BT tagjává váljon. Az is elképzelhető, hogy nemcsak országok, hanem regionális csoportok fognak bekerülni az ENSZ BT-be. Ez esetben az Európai Unió, az Afrikai Unió, az Arab Liga vagy a délkelet-ázsiai országokat tömörítő ASEAN kerülhet be a nagyok mellé. Az országok közül szakértők szerint reménykedhet a G4-ként ismert Brazília, India, Németország és Japán, mellettük pedig Indonézia, Mexikó, Argentína, Nigéria, a Dél-afrikai Köztársaság és Egyiptom is. Utóbbi államok azonban gondokkal küzdenek. Nigéria például a fekete kontinens legnépesebb országa, amely az ENSZ-nek évtizedek óta fejfájást okoz, mivel a korrupt hivatalnokok eltüntetik a fejlesztésre szánt pénzeket. E tisztviselők egy része épp az ENSZ-nek dolgozik, azaz a felelősöket házon belül is érdemes lenne keresni. A reformra az ENSZ-nek talán nagyobb szüksége van, mint a világ országainak. Az egyre-másra napvilágot látó korrupciós ügyek a világszervezeten belül bizalmi válságot okoztak.
Félő azonban, hogy az elitklub tagjai miatt a megújításból nem lesz semmi. Amerika és Kína egyetlen dologban egyetértenek: a status quót fenn kell tartani, s az esetleges új állandó tagok nem kaphatnak olyan jogokat, mint a jelenlegi ötök.



Tajvani kérelem. Ismét benyújtotta az ENSZ-közgyűléshez tagfelvételi kérelmét a Kínai Köztársaság, közkeletűbb nevén Tajvan. Bár a szigetország annak idején az ENSZ alapító tagja volt, elsősorban az amerikai–kínai viszony normalizálódásának következményeként 1971-ben kizárták a szervezetből. A tajpeji vezetés mostani tagfelvételi kérelmének indoklásaként 23 millió lakosának nemzeti szuverenitását és az ENSZ keretén belül megvalósítandó békefenntartó szerepét hangsúlyozta. Tajvan törekvését 14, többségében latin-amerikai és afrikai ország támogatja. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.