Hamász–Fatah-harc a szavazatokért

Tegnap befejeződött a hónapokon át húzódó palesztin helyhatósági választás. A ciszjordániai településeken élők szavazhattak helyi képviselőikre, mielőtt januárban az általános választásokra sort kerítenek. A mostani voksoláson – érdekes módon – nem személyekre, hanem pártlistákra szavaz a 144 ezer jogosult.

2005. 09. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár Ciszjordánia egy részén megnyíltak az urnák, a közelmúltban felszabadult Gázai övezetben a rövid idő miatt nem tudtak felkészülni az eseményre, így az ott lakók nem vehettek részt a képviselő-választásban. Ez azonban nem változtatja meg az erőviszonyokat, továbbra is a két fő erő, a Mahmúd Abbász államfő vezette Fatah, valamint az iszlamista irányultságú Hamász küzd legnagyobb eséllyel. Előbbi mellett szól, hogy az emberek számára sokáig ez volt az egyetlen politikai erő Palesztinában, viszont épp a hosszú történelme miatt sokak korruptnak és szétesőnek tartják. Ezzel szemben a Hamász a palesztinok nagy része szemében igen szimpatikus, mivel híres szociális ellátó- hálózatáról, tagjai nem korrumpálódtak, és a kezdetektől (1987 óta) következetesen Palesztina függetlenségéért és Izrael elpusztításáért küzd. A Háárec című izraeli napilap megszólaltatott egy izraeli katonai hírszerzőt, aki szerint az utóbbi napok harcai során azonban meggyengült a Hamász, s a békepárti palesztinok nagy számban fordulnak el az erőszakos csoporttól.
Ezzel egy időben Izrael miniszterelnöke bejelentette, semmiféle újabb kivonuláson nem dolgoznak a kormánynál, így – legalábbis egy ideig – biztosan nem lesz folytatása a gázai kiürítésnek. Egy nappal korábban több fontos izraeli tisztviselő azt indítványozta, hogy újabb egyoldalú lépéseket hajtson végre a kormány – így kezelve a palesztinokkal való viszályt. Ariel Saron azonban közölte, „az útiterven kívül semmilyen más terv nem létezik”. Az egyik indítványozó, Zeévi Farkas elmondta, néhány hónappal ezelőtt megbeszélést tartott Henry Kissinger korábbi amerikai külügyminiszterrel. Zeévi Farkas szerint Kissinger figyelmeztette Izraelt, hogy „ne szokja meg” a jelenleg tapasztalható amerikai–izraeli kapcsolatokat, mivel nagyon valószínűtlen, hogy örökké tarthat.



Búcsúzó nagykövet. Október közepén elhagyja Magyarországot Palesztina nagykövete, akit tegnap búcsúztattak el a diplomáciai képviseletek munkatársai, politikusok, akadémikusok és újságírók. Khaled Ghazal Magyarország után Lengyelországban, Varsóban fogja képviselni a palesztin érdekeket, utóda januárban foglalja majd el budapesti állomáshelyét. A búcsúfogadáson a sok vendég között tiszteletét tette Izrael Állam diplomáciai testületének vezetője, Dávid Admon is. (S. L.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.