Japán „bérgyilkosok”

Biztosan vezet riválisai előtt Koidzumi Dzsunicsiro miniszterelnök pártja, a Liberális Demokrata Párt (LDP) két nappal az általános választások előtt. A népszerű kormányfő pártja minden bizonnyal megnyeri a választásokat, s akár többséget is tud szerezni a parlamentben.

2005. 09. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szavazók 52,6 százaléka voksolna a jelenlegi kormány pártjaira, ha most lennének a választások. Az egyéni választókerületekben is vezet a liberális demokrata szervezet, itt öt százalékpontos növekedéssel 42 százalékot ért el a csütörtökön befejezett felmérésen, amelyet a Jomiuri Simbun japán napilap tett közzé. Ez az eredmény a legjobb azóta, hogy augusztus 8-án feloszlatták a képviselőházat. Az ellenzéki Japán Demokrata Párt támogatottsága is nőtt, így most 20 százalékon áll. A felmérésből kiderül, hogy a lakosság 63 százaléka érdeklődik a választások iránt, ami a legnagyobb érték az eltelt időszakban.
Az Aszahi Simbun című japán napilap elemzése szerint könnyen elképzelhető, hogy az LDP egyedül többséget szerez a 480 fős képviselőházban. A demokrata párt ugyanakkor valószínűleg kevesebb helyet tud megszerezni, mint az előző parlamentben, akkor 177 képviselőjük volt.
A miniszterelnök szerint a mostani választás a régi és az új Japán küzdelme lesz. „Le kell rombolnunk a régi rendet, hogy az új Japán megszülethessen” – nyilatkozta Takafumi Horie, az LDP pártonkívüli jelöltje. A 32 éves cégvezető egyike azoknak a japán sajtó által „bérgyilkosoknak” nevezett jelölteknek, akik párton kívülről szereznek mandátumot, s függetlenként az LDP-t segítik. Az ilyen „bérgyilkosokat” személyesen Koidzumi Dzsunicsiro választotta ki. A társaságban van egy híres szakács és egy korábbi szépségkirálynő, akik elsősorban azokkal a rebellis LDP-tagokkal fognak szembeszállni a válaszás idején, akik nemmel szavaztak a kormány postaprivatizációs terveire. Mivel ez a program a miniszterelnök terveinek egyik sarokköve, kudarca után oszlatta fel Koidzumi a képviselőházat. A privatizáció komolyságára jellemző, hogy a posta Japánban 400 ezer embernek ad munkát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.