Peking felé fordul Magyarország

Magyarországot és Kínát az elmúlt évtizedben egyre szorosabb barátság és egyre mélyebb megértés köti össze, a kétoldalú kapcsolatokban nincsenek megoldatlan gondok – jelentette ki Gyurcsány Ferenc tegnap Pekingben. A Kínába látogató kormányfő személyében 2003 után másodszor utazott magyar miniszterelnök a távol-keleti országba.

2005. 09. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc látogatásának első napján Ceng Csing-hunggal (Zeng Quinghong), a Kínai Népköztársaság alelnökével és Ven Csia-pao (Wen Jiabao) miniszterelnökkel találkozott Pekingben. Az országos népi gyűlés épületében a magyar miniszterelnököt előbb az alelnök, majd a kormányfő fogadta. A mai napon a miniszterelnök Hongkongba látogat.
Úgy tűnik, a magyar kormányfő beállt azok sorába, akik látván Kína szédületes fejlődését, kiemelt nemzeti érdeknek tekinti a kétoldalú kapcsolatokat. Samuel L. Huntington, a civilizációk összecsapásáról írt könyvével világhírre szert tett elemző megállapította: Kína nem egyszerűen nagy játékos, hanem a legnagyobb, amely valaha volt a világ történelmében. Ennélfogva bármerre is fordul a politika, az országok vezetői kénytelenek mindig Peking véleményét is kikérni. Az igaz, hogy jelenleg az Egyesült Államok gazdasága még jóval erősebb, mint Kínáé, ám a növekvési trend azt mutatja, előbb-utóbb ez megváltozhat. Jól jelzi ugyanakkor az ország erejét, hogy a nagyvilág a távol-keleti „nagytigrisnek” szinte minden olyat elnéz, amelyet a világon senkinek. Ismeretes, hogy Kínát számos alkalommal megrótták nemzetközi szervezetek az emberi jogok megsértése miatt. E hét kedden a demokrácia elmélyítésére és az emberi jogok nagyobb tiszteletben tartására szólította fel az országot az ott tárgyaló brit miniszterelnök, aki leszögezte: az emberekben nincs ellenérzés Kínával szemben, de sokakban felmerül a kérdés Kína óriási gazdasági hatalma láttán, vajon a gazdasági haladást kísérik-e politikai reformok, és fejlődik-e az emberi jogok védelme. Blair egyúttal azt is kijelentette, hogy beszélgetésük során aggodalmait elfogadta Ven Csia-pao is.
Kimozdulhat a holtpontról a Kínába irányuló magyar gabonaszállítmányok ügye – közölték Pekingben tárgyaló magyar politikusok. Kína egy 1997-es tiltólistára hivatkozva gátolja a magyar búza kínai exportját. A tilalom feloldását a kínai fél az általa meghatározott dokumentumok átadásától teszi függővé. A kínai kérésre februárban átadott magyar dokumentumok szerint nincs növény-egészségügyi alapja a kínai tiltásnak.
Gyurcsány Ferenc szerint az Európai Unió és Kína textilvitájában nem történt más, mint hogy a problémákat egy évvel eltolták. A magyar miniszterelnök úgy vélte: azt a kritikus problémát, amit az európai vámraktárakban felhalmozódott százmillió eurós kínai textiláru jelentett, sikerült kezelni, de a megállapodás, amelyet hétfőn írt alá az EU képviselője és a kínai kereskedelmi miniszter, a jelek szerint csak ideiglenes megoldás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.