Sólyom a HM-be látogatott

2005. 09. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy rövid feljegyzést adtak át Sólyom Lászlónak a Honvédelmi Minisztériumban az ország légtérvédelmének helyzetéről és az ezzel kapcsolatos tervekről, de a teljes dokumentációt csak később kaphatja meg – derült ki tegnap azon a sajtótájékoztatón, amelyet Juhász Ferenc honvédelmi miniszter tartott a köztársasági elnökkel folytatott megbeszélést követően. A tárcavezető közölte: abban állapodtak meg, hogy amikor az államfő igényli, a minisztérium iratait átadják, és konzultációt tartanak. Ismert, Juhász Ferenc már a köztársasági elnök megválasztása után közölte, hogy átadja azokat a titkos iratokat, amelyek az ország légtérvédelmének megerősítéséről szóló terveket támasztják alá.
A miniszter lapunknak elmondta: ez azért nem történt meg a tegnapi találkozón, mert a minősített iratok átadásának „megvannak az ügyviteli szabályai, szükség van például titkosító iroda közreműködésére”. Emlékezetes: Sólyom László korábban a Védegylet mellett tevékenykedő jogászként az egyik legnagyobb ellenzője volt egy NATO-lokátor megépítésének a Zengő csúcsán.
A zöldszervezetnek nagy szerepe volt abban, hogy megakadályozzák a szerintük környezetromboló beruházást. Sólyom László a megbeszélést követően nem kívánt nyilatkozni. A köztársasági elnök – aki az alkotmány értelmében a honvédség főparancsnoka is – a Zengőre tervezett lokátorállomással kapcsolatos tájékoztatás mellett a vezérkari főnöktől beszámolót hallgatott meg a hadsereg állapotáról, kihívásairól.
Ezek után jóváhagyta az ország védelmi tervét, amely válságidőszakban, illetve rendkívüli helyzetben alkalmazandó a Magyar Honvédségben. Ezt a dokumentumot a miniszterelnök terjeszti a köztársasági elnök elé a honvédelmi miniszter ellenjegyzésével, és a köztársasági elnöknek kell aláírnia. Mint arról beszámoltunk, a védelmi terv tavaly több új elemmel bővült. Egy amerikai koncepcióhoz kapcsolódva például Magyarországon is kiadható a tűzparancs polgári repülőgépekre, ha terroristák térítenék el a járművet. Az viszont államtitok, hogy a köztársasági elnöknek, valamelyik miniszternek vagy a vezérkar főnökének kell-e teljesíteni a hálátlan feladatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.